generálnou prokuratúrou, ktorá prvému slovenskému ombudsmanovi poskytla dočasné sídlo na Kvetnej ulici v Bratislave. Zmluvu generálna prokuratúra predĺžila ešte o mesiac. No i napriek tomu sú súčasné priestory kancelárie ombudsmana nevyhovujúce.
Úrad VOP má k dispozícii iba osem kancelárií, kde pracuje 19 zamestnancov. Právnici sedia v jednej miestnosti aj po troch, čo v prípade príchodu stránky narušuje chod práce, uviedla v rozhovore pre TASR vedúca kancelárie VOP Henrieta Antalová. "Do konca roka by mal úrad VOP mať 41 zamestnancov, no k dnešnému dňu nemá ani polovicu práve preto, že ich nemá kde posadiť," poznamenala ďalej.
Kancelária ombudsmana má záujem, aby vláda čo najskôr vyčlenila peňažné prostriedky na kúpu budovy, stáleho sídla, inak bude úrad VOP nútený pracovať naďalej v prenajatých priestoroch, uviedla Antalová. "Ombudsman namiesto toho, aby riešil konkrétne podnety, musí behať a zháňať budovu a základné prostriedky. Je to na úkor ostatnej práce," konštatovala vedúca kancelárie VOP.
Úrad VOP nie je schopný len z príspevku zo štátneho rozpočtu kúpiť budovu. Vláda v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok schválila tiež zníženie príspevku pre úrad ombudsmana z pôvodných 26 miliónov na 18 miliónov korún.
Na úrad ombudsmana prišlo už vyše tisíc podnetov. Týkajú sa hlavne občiansko-právnych vecí, pričom prevažujú pracovno-právne záležitosti a sociálne zabezpečenie a sú tu i podania týkajúce sa výkonu trestu odňatia slobody, konštatovala Antalová.
Denne sa na ombudsmana obráti v priemere 30 až 40 ľudí. Za najväčší úspech úradu VOP považuje Antalová urýchlenie súdnych podaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.