avizoval ako prvotný program, toho tézovitá kostra bude zjavená až zajtra. Tak či inak, veľké senzácie na programovom poli sa konať nebudú. Ak len pre niekoho nebude prekvapením skutočnosť, že hoci sa nová garnitúra predstavuje a deklaruje ako "kontinuita", prekopávať sa budú mnohé "reformy", načaté v uplynulom období. Po práve a zásluhe, čoho čiastočnou garanciou je už aj nový personál, ktorý nastupuje pod vedením Mikuláša Dzurindu.
Najväčší a smiešny diškurz sa strhol okolo rezortu, ktorý by pri väčšej dôslednosti už ani nemal ďalej existovať. K smiechu je debata už len preto, lebo ministerstvo kultúry rozdeľuje najmenej financií a je aj akosi najmenej vplyvné. Názory, že nominant ANO je na tomto poste nebezpečný, lebo majiteľ tejto strany je aj majiteľom televízie (údajne už nie dlho, ale to je nepodstatné), sú mimo misu. O tom by mohol kvalifikovane hovoriť Milan Kňažko, ktorému parlament zmietol - až na jeden - všetky mediálne zákony. To je podstatné: MK nemá žiadny priamy vplyv na ELEKTRONICKÉ médiá, ale iba veľmi nepriamy - je predkladateľom legislatívy. Tá ale nemá šancu, pokiaľ si ju neosvojí celá koalícia a nepretlačí cez NR SR.
O takom konflikte záujmov, aký "hrozí" u Rudolfa Chmela (mimochodom nie je členom ANO), by sa dalo spokojne hovoriť aj u Kňažka, ktorý - ešte sme všetci nezabudli - bol kedysi hercom. A práve on z postu ministra preloboval cez parlament zákon o audiovízii, ktorý bol šitý na mieru jeho kamarátom z branže, keďže dodatočne zdaňoval distribútorov a E-médiá tromi percentami v prospech "slovenskej filmovej tvorby". Avantúru zarazil - div sa svete - až Schuster, ktorý to nepodpísal.
Pekným paradoxom je, že u Chmela určitý konflikt záujmov naozaj vyskakuje, ale celkom odlišného obsahu. MK totiž má v náplni práce podporovať menšinové printové žánre a nebolo by veľmi sympatické, keby sa zrazu medzi obdarovanými titulmi ocitol aj mesačník OS, ktorého je Chmel zakladateľom a bývalým šéfredaktorom. Pokiaľ ale ide o Markízu, MK má nulovú ingerenciu. Kríženie Ruskových záujmov môže byť pre demokraciu zhubné, strašidlá ale treba hľadať za tým správnym rohom.
Vážnejší problém je, že ministerstvo dopravy zostáva guberniou SDKÚ. Vznesením obvinenia proti Macejkovi a spol. v uplynulých dňoch sa síce tendrová kauza posunula do svetla priaznivejšieho pre Dzurindu, stále to však neoslabuje podozrenia proti konkurenčnej skupine. A hoci Mikloš veľmi správne tender zastavil, bolo by prínosnejšie a dôveryhodnejšie, keby rezort prevzala iná strana. Ako ideálna sa núkala práve ANO, ktorá si vláčikový škandál osvojila ako kľúčovú júnovú tému. Prokopovič, človek Dzurindovi blízky a oddaný, tu veru nie je ako minister šťastné riešenie. Ak dá tendru zelenú, ako by rád videl riaditeľ Železničnej spoločnosti, začne sa "kontinuita vládnutia" v tom najhoršom slova zmysle...
Omnoho lepšie dopadol rezort sociálnych vecí, kde je malou senzáciou - pravdepodobná - nominácia Kaníka. Navzdory rôznym premršteným odhadom, koľko percent a mandátov vlastne jeho kšeft s SDKÚ vládnej väčšine vyniesol, dnes už vyzerá táto transakcia veľmi verejnoprospešná. Ideálnejšieho ministra SOCIÁLNYCH vecí, ako je predseda DS, si už na Slovensku ťažko predstaviť (možno ešte Tatár z OKS). Môžeme sa tešiť na rýchle spustenie dôchodkovej reformy, aj s masívnym druhým pilierom, prerábanie nezmyselných zákonov o štátnej službe, verejnej službe i Zákonníka práce, a tiež na stíhanie čiernej práce, kde odtekajú miliardy z rozpočtu na výplatu podpôr pre tých, ktorí sa celkom dobre živia v Rakúsku a inde.
Samozrejme, aj tu platí pravidlo, ako u kultúry - navrhované zákony musia byť schválené parlamentom. A predtým politickým vedením koalície. Ale fakt, že Kaník na tomto poste dostal priestor, svedčí o dobrej vôli niečo s tým preukrutným "sociálnym" bordelom urobiť.
Nádejne vyzerá aj zdravotníctvo, ktoré asi získava prvýkrát v histórii Slovenska šancu, že začne normálne fungovať. ŠANCU, zdôraznime. Rudolf Zajac presvedčil, že je presne ten človek, ktorý má - na rozdiel od "tieňových" z iných strán - celkom jasnú predstavu, a už aj napísané zákony. Neistota, ktorá sa týždeň vznášala nad jeho definitívnou nomináciou, má prozaické pozadie; záujmové skupiny, ktoré vyciciavajú rezortné (poistné) miliardy, sa zdvihli na odpor.
Prirodzene, veľmi sa odporúča neprepadať prílišnému optimizmu. Reformné deklarácie a odhodlanie sú jedna vec, a strom života ešte môže byť celkom iná. Prvý test - zoštíhlenie vlády - napr. už nedopadol najlepšie. V každom prípade platí, že ak títo nie, tak už asi nikto iný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.