voľbách. "Kým v roku 1998 sme nemali koaličný potenciál, dnes sme už ani nesedeli za rokovacím stolom," sťažuje sa Tkáč.
Kolegyňa Oľga Keltošová ho jednoznačne označila za perspektívneho predsedu strany. Tkáč takéto úvahy zatiaľ odmietol: "Ja tam v myšlienkach vôbec nie som."
Na otázku, či je príčinou odmietania HZDS Vladimír Mečiar, Tkáč odpovedal: "To si zrejme vykonzultujeme s tými, ktorí nás nepozvali na rokovanie o zostavení vlády."
Tkáč uvažuje, že by na prípadnom mimoriadnom sneme ponúkol svoju funkciu a takýto postup by navrhol celému vedeniu strany. Podľa neho by malo ísť o akési vyslovenie dôvery.
Aj podpredseda Sergej Kozlík pripustil, že zachytil nespokojné hlasy, ktoré však podľa neho "nesmerovali" k výmene vedenia. Takéto úvahy sú podľa Kozlíka skôr želaním konkurenčných strán a časti novinárov. "Nemôžeme hrať podľa toho, čo by si želali súperiace politické strany," povedal. Chce počkať na rokovanie straníckych orgánov.
O osud HZDS sa obáva tajomník hnutia Dušan Kleiman z bratislavského kraja. "Ak neurobíme do ďalšieho obdobia zásadný rez, dopadne to o štyri roky ešte horšie," vyhlásil. Hnutie podľa neho urobilo v minulosti chyby, od ktorých sa nevie oslobodiť. Neurobilo ani dôležité analýzy neúspechov vo voľbách 1998 či po referende o predčasných voľbách.
"Nejaká analýza sa síce urobila na sneme v Dubnici, ale ja som ju považoval len za formálnu," tvrdí Kleiman.
V HZDS práve rokujú okresné predstavenstvá, z ktorých majú vzísť návrhy na zvolanie mimoriadneho snemu.
ROMAN PATAJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.