vstupom.
Povedal to včera po prístupových rokovaniach v Bruseli slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan. V tejto súvislosti vyjadril nespokojnosť so snahami únie umelo zvyšovať príjmy nových krajín v prvom roku členstva, čo by znižovalo ich nárok na kompenzácie. V poľnohospodárstve chce Slovensko dosiahnuť takú kombináciu priamych platieb, podpory rozvoja vidieka a výrobných kvót, ktorá zabezpečí, že nedôjde k ohrozeniu konkurencieschopnosti slovenských farmárov a negatívnym dôsledkom na celú ekonomiku, uviedol minister. "Myslím, že to môžeme dokázať, ak dosiahneme dostatočné zvýšenie kvót," uviedol minister. Zdôraznil pritom slovenskú požiadavku na vyššie výrobné kvóty pre mlieko, izoglukózu a kravy a kozy bez trhovej produkcie.
Minister verí, že Európska únia dosiahne na summite v Bruseli 24.-25. októbra definitívnu dohodu o spoločných stanoviskách k rozpočtu a poľnohospodárstvu. "Bolo by znepokojivé, ak by sa to nepodarilo. Časový faktor je dôležitý, do (decembrového) summitu v Kodani nezostáva veľa času a nechceli by sme rokovať pod časovým stresom," uviedol Kukan. Minulý týždeň sa očakávalo, že Slovensko konečne uzavrie aj citlivú kapitolu hospodárska súťaž, kde sa dlhé mesiace riešila otázka štátnej pomoci pre spoločnosti US Steel Košice a Volkswagen Bratislava. Členské štáty EÚ však dostali návrh spoločného stanoviska neskoro, nemali dostatok času na jeho preštudovanie a dohodu. "Ja som na členské krajiny apeloval, že by sme boli radi, keby sa dohodli, aby sme mohli kapitolu uzavrieť" v blízkej budúcnosti, dodal Kukan. Dánske predsedníctvo zrejme zorganizuje ešte pred summitom v Bruseli dodatočné kolo prístupových rokovaní s kandidátmi,
Cieľom totiž bolo uzavrieť všetky kapitoly okrem rozpočtu a poľnohospodárstva pred summitom. Rokovania s EÚ absolvovali včera aj ostatné kandidátske krajiny. Kapitoly uzatvárali len tri z nich: Malta životné prostredie, Poľsko regionálnu politiku a Bulharsko finančnú kontrolu. Po včerajšom kole rokovaní je poradie krajín podľa počtu uzavretých kapitol: 1. Cyprus 28 Estónsko 28 Litva 28 Slovinsko 28 5. Slovensko 27 Lotyšsko 27 Poľsko 27 8. Maďarsko 26 9. Česko 25 Malta 25 11. Bulharsko 22 12. Rumunsko 13
Šéf slovenskej diplomacie zároveň predpokladá, že SR v decembri dostane pozvánku do EÚ. Predstavitelia únie zdôrazňovali, že Slovensko bude môcť ukončiť prístupové rokovania, ak výsledok parlamentných volieb zaručí pokračovanie demokratického smerovania SR.
Podľa Kukana EK a predsedníctvo EÚ na včerajších rokovaniach zobrali na vedomie, že výsledok slovenských volieb je "jasným hlasom pre kontinuitu a skorú integráciu do EÚ a NATO". V hodnotiacej správe 9. októbra SR pravdepodobne dostane od únie odporúčanie ukončiť prístupové rokovania do konca tohto roku. Na decembrovom summite EÚ v Kodani štáty únie definitívne oznámia, ktoré kandidátske krajiny vstúpia do EÚ zrejme v roku 2004. Šéf slovenskej diplomacie očakáva, že kodanský summit označí SR za pripravenú na vstup do EÚ, čo je podľa neho cieľom našej krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.