nezmenila.
Včera to vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Fleischer označil za "prehnané" interpretácie nedávnych výrokov niektorých predstaviteľov prezidentskej administratívy, vrátane ministra zahraničných vecí Colina Powella, podľa ktorých sú USA pripravené akceptovať dve rôzne rezolúcie. "Pozícia administratívy je nezmenená. Naďalej presadzujeme jedinú rezolúciu," vyhlásil Fleischer na stretnutí s novinármi. Spojené štáty spoločne s Veľkou Britániou pripravujú tvrdo formulovaný text rezolúcie, ktorá by obsahovala prísne podmienky pre zbrojné inšpekcie v Iraku a možnosť vojenského zásahu, ak by Bagdad ustanovenia rezolúcie nesplnil. Návrh Washingtonu a Londýna naráža na výhrady zvyšných stálych členov BR - Francúzska, Ruska a Číny, ktorí disponujú právom veta.
Dvojdňové rozhovory medzi OSN a Irakom o návrate zbrojných inšpektorov, ktoré sa včera skončili vo Viedni, sa nezaoberali otázkou prístupu k palácom irackého prezidenta Saddáma Husajna. Informovala o tom včera hovorkyňa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Melissa Flemingová. Ako uviedla v rozhovore pre rakúsky rozhlas, problematika prístup do prezidentských palácov v Bagdade prislúcha Bezpečnostnej rade OSN a bude sa musieť o nej rozhodnúť na politickej úrovni v New Yorku, sídle OSN. Napriek vyhláseniu MAAE je podľa mnohých komentátorov otázka palácov Saddáma Husajna kľúčová. Počas svojej minulej misie v Iraku, ktorá neplánovane skončila v roku 1998, keď ich Bagdad vyhostil, mali do prezidentských palácov prístup zakázaný.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer včera odmietol dôkazový materiál o irackom zbrojnom programe, ktorý minulý týždeň predložil britský premiér Tony Blair. Podľa Fischera táto dokumentácia neprináša žiadne nové dôkazy.
Autor: Washington/Viedeň/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.