obsahujúcom prísne podmienky.
Irak by mal podľa amerického návrhu do 30 dní od prijatia rezolúcie urobiť "prijateľné a presné" vyhlásenie o zbraniach hromadného ničenia, pričom by mal špecifikovať miesto ich výskytu, ich častí a dielov. Také isté vyhlásenie by mal podať o zásobách chemických a biologických zbraní a miestach ich skúmania a vývoja.
Členský štát OSN by mal podľa Američanov možnosť použiť "všetky dostupné prostriedky", (čo je vlastne nepriamy výraz pre vojenskú akciu) v prípade, že Bagdad zámerne niečo vo vyhláseniach vynechá alebo bude nepresne informovať, alebo sa mu nejakým iným spôsobom nepodarí dodržať prijatú rezolúciu. Irak by mal prijať rezolúciu v priebehu siedmich dní od jej schválenia v OSN a po oznámení generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana.
USA chce ponechať stálym členom BR OSN (teda USA, Británii, Francúzsku, Rusku a Číne) právo delegovať svojich predstaviteľov do zbrojnej inšpekcie a právo informovať sa o jej výsledkoch. Zbrojní inšpektori by mali mať podľa USA právo prehľadať všetky miesta, vrátane palácového komplexu irackého prezidenta Saddáma Husajna a vládnych budov.
Na prijatie tohto návrhu však USA potrebujú deväť hlasov a žiadne veto zo strany piatich stálych členov BR OSN. Medzi najväčších skeptikov patrí Francúzsko, ktoré presadzuje konkurenčný návrh rezolúcie, kde sú vynechané akékoľvek vyhrážky voči Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.