vyzval na obnovenie mierových rokovaní na Blízkom východe do konca tohto roka.
"Je to veľmi dôležité vyhlásenie T. Blaira. Žiadame ho, aby vyvinul tlak na Izrael v záujme jeho bezodkladného návratu k rokovaciemu stolu," uviedol v reakcii na utorkový prejav predsedu britskej vlády jeden z poradcov predsedu Palestínskej autonómie Jásira Arafata.
Blair vo svojom vystúpení povedal, že "to, čo sa deje teraz na Blízkom východe je škaredé a zlé - Palestínčania žijú v zhoršujúcich sa podmienkach, ponížení a bez nádeje, izraelskí civilisti sú brutálne vraždení," a zdôraznil, že rezolúcie OSN musia byť realizované aj tu a nielen v Iraku.
Izrael vyjadrenia Blaira o Blízkom východe odmietol a kritizoval najmä tú časť prejavu britského premiéra, v ktorej porovnal Irak a Izrael. "Toto prirovnanie bolo zbytočné, keďže Izrael je pripravený aplikovať rezolúcie OSN, ale ešte by bolo potrebné napríklad stanoviť bezpečné a uznávané hranice Izraela skôr" ako sa židovský štát začne sťahovať z palestínskych území, uviedol pre izraelský vojenský rozhlas minister bez kresla Dan Meridor.
Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres považuje Blairove vyjadrenia za poplatné britskej vnútornej politike. "Neospravedlňujem to, čo povedal, ale treba mať na pamäti kontext. Tony Blair prehovoril na konferencii Labouristickej strany, ktorá odmieta podporiť jeho politiku voči Iraku," uviedol šéf izraelskej diplomacie. Podľa nemenovaného izraelského predstaviteľa boli Blairove slová zamerané na upokojenie arabského sveta pred anglo-americkým útokom na Irak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.