sporné Benešove dekréty.
Ako na včerajšej tlačovej konferencii zdôraznil šéf poslaneckého klubu slobodných Karl Schweitzer, nemožno odsúhlasiť vstup Česka a Slovenska do Európskej únie, zatiaľ čo sú v platnosti dané právne ustanovenia. Povojnové Benešove dekréty boli právnym podkladom pre odsunutie etnických Nemcov z územia vtedajšieho Československa. Okrem toho žiadal ako predpoklad členstva oboch susedných krajín v EÚ vytvorenie fondu odškodnenia podľa rakúskeho vzoru. Podľa Schweitzera sú to "minimálne požiadavky". Blokáda celkového rozšírenia EÚ sa s tým však nespája, objasnil Schweitzer.
Šéf poslaneckého klubu slobodných sa vyslovil za to, aby sa Česko a Slovensko vyčlenili z prístupového balíka a hlasovalo so o nich samostatne. Ostatní uchádzači o členstvo predsa nemôžu za to, že dva štáty nie sú pripravené splniť požadované štandardy. Schweitzer podčiarkol, že slobodní požadujú od EÚ vlastne iba dodržanie prístupových kritérií, ktoré sama stanovila. Ľudské práva sú nedeliteľné a mali by aj nedeliteľnými zostať. Únia sa ale teraz zjavne snaží zbaviť zodpovednosti, pokračoval Schweitzer s poukázaním na právny posudok nemeckého experta Jochena Froweina, ktorý nevidí v Benešových dekrétoch nijakú prekážku vstupu. Pre slobodných nie je tento posudok akceptovateľný. Zástupcovia EÚ predsa neustále prízvukujú, že pri únii nejde iba o hospodárske spoločenstvo, no aj o združenie vyznávajúce určité hodnoty. Ak sa to myslí vážne, potom musí EÚ jednoznačne povedať, že názor Froweina je jasne v protiklade so závermi Rady EÚ v Kodani.
Detaily kritiky FPÖ na adresu Froweinovho posudku objasňuje hovorca odsunutých Martin Graf. Z jeho pohľadu prehliadol nemecký profesor práva rozhodujúcu chybu, že pri odsunutí sudetských Nemcov ide o klasickú skutkovú podstatu genocídy. Graf od Česka a Slovenska žiada, aby si vzali príklad od ostatných piatich nástupníckych štátov krajín, ktoré odsunuli nemecky hovoriace obyvateľstvo. V Chorvátsku, Slovinsku, Juhoslávii, Rumunsku, ako aj v Maďarsku medzičasom urobili zodpovedajúce kroky k reštitúcii, poprípade odstráneniu daných zákonov. Zvyšné dva štáty sa jednoducho nemôžu nádejať, že sa veci vyriešia samé a právny stav by sa mohol zachovať aj v EÚ. Jednoduché politické vyhlásenia prezidenta alebo premiéra nie sú pre Grafa rozhodne dostatočné. Musí sa dospieť k právne záväznému aktu.
Šéfa poslaneckého klubu slobodných Schweitzera podporil aj klub starších politikov FPÖ. Jeho predseda Paul Tremmel žiadal vo vystúpení rovnako zrušenie Benešových dekrétov i reštitúciu majetkových hodnôt. V prípade, že sa tak nestane, Rakúsko má "morálnu povinnosť" uplatniť veto proti prijatiu Česka a Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.