pretekoch stačilo sledovať iba reč tela oboch pretekárov a muselo vám byť hneď jasné, že vyhrať mal a chcel Michael Schumacher. Jeho spontánne rozhodnutie prejsť cieľovú čiaru triumfálne po boku tímového kolegu však Barrichello nepochopil. "Došiel som do poslednej zákruty a Michael spomalil. Nevedel som, čo mám robiť.", - dušoval sa Brazílčan, ktorý sa vzápätí dostal na jednu úroveň s Nemcom. Michael Schumacher potom trochu pridal, no cieľ aj tak preťal Rubens Barrichello o 0,011 sekundy skôr ako on! "Záver pretekov nebol naplánovaný.", - zakrýval svoju chybu päťnásobný majster sveta, "Snažili sme sa prejsť cieľovou čiarou spoločne, ale trochu sme sa minuli.". Zámerne si všimnite formuláciu "trochu sme sa minuli". Čo myslíte, čo tým asi Michael Schumacher chcel povedať?
Pochopiteľne, že táto situácia nemohla zostať nepovšimnutá a celý motoristický svet si na nej dobre zgustol. Na jednej strane som zaregistroval rozhorčenie nad spôsobom, akým italský tím demonštruje svoju nadvládu a dehonestuje tak vraj povesť celého automobilového športu. Na strane druhej to však bolo prijaté s nadhľadom. Všetci predsa dobre vieme, že F1 už dávno nie je rýdzim športom a komercionalizácia si žiada aj svoje obete. Obyčajná ľudská túžba nemeckého pilota predviesť Ferrari svetu v jednom víťaznom šíku však demonštrovala vnútornú silu tohto tímu a neskrývanú radosť z dosiahnutých výsledkov veľmi poctivej a tvrdej práce. Áno, nevyšlo to celkom, ako si to "červení" predstavovali, ale čo na tom. Aspoň to spestrilo inak nudné preteky a novinári i fanúšikovia majú o čom polemizovať.
Ak by sme sa mali vrátiť k samotným pretekom, tak si musíme povedať, že takmer sterilná trať uprostred oválu v Indianapolise tímu Ferrari "sadla" hneď od prvého kola v roku 2000, keď sa sem F1 vrátila. Vo všetkých troch ročníkoch potom monoposty ferrari (a Michaela Schumachera) v kvalifikácii už nikto nedokázal poraziť a nebyť obrovskej túžby Miku Häkkinena rozlúčiť sa s kariérou víťazstvom na preslávenej "starej tehelni", boli by Nemcovi patrili aj všetky tri víťazstvá. Predpokladom na očakávaný triumf boli samozrejme aj neuveriteľné výsledky italského tímu v tejto mimoriadnej sezóne. Bez veľkého prekvapenia preto Schumacher s Barrichellom obsadili prvý rad na štarte a následne dominovali aj celému priebehu pretekov (vrátane divadelného finále). Čakalo sa, že o tretie miesto sa pobijú piloti tímu BMW Williams s Davidom Coulthardom. Nestalo sa. Hneď v úvode pretekov sa totiž oba williamsy zrazili a z hry o pódium boli vyradené. Čo sa stalo? V prvej zákrute druhého kola sa Montoya rozhodol zaútočiť na Ralfa z vonkajšej strany a začal brzdiť poriadne neskoro. Mladší Schumacher ho napodobil, no musel zatáčať skôr, dostal šmyk a tímového kolegu z trate zostrelil. Montoya tým stratil dve miesta (predbehli ho Trulli i Räikkonen), no Ralf musel na výmenu zadného krídla a beznádejne sa prepadol až na chvost štartového poľa. A zatiaľ, čo sa Patrick Head mohol iba chytať za hlavu, v tíme McLaren si určite mädlili ruky. Coulthard si vďaka tejto kolízii odkrúžil pokojné preteky na treťom mieste a dokázal, že mclareny ešte stále dokážu uhrať slušný výsledok. Pre McLaren je škoda, že Räikkonen "uvaril" ďalší motor, pretože "strieborní" mali tentoraz na viac bodov. Montoya po veľmi dobrom výkone napokon predsa skončil štvrtý, keď v priamom boji dokázal predbehnúť tak Räikkonena ako aj Trulliho. Milým výsledkom je šieste miesto (technikou limitovaného) Jacquesa Villeneuva, ktorý má k tejto trati mimoriadny vzťah. Práve tu totiž v sérii CART vyhral slávne preteky 500 míľ v Indianapolis (1995) a pri prvom tunajšom štarte s F1 tu vyjazdil slušné štvrté miesto. Kanaďan mal v Indy hneď vedľa Montoyu najviac fanúšikov a rád sa im odvďačil dobrým umiestnením (samozrejme v rámci možností). Malým sklamaním je až desiate miesto Eddieho Irvina, ktorý pódiom na Monze naznačil zvyšujúcu sa výkonnosť jaguárov a motorov cosworth. Žiaľ kvalifikácia (trináste miesto!) ani úvod pretekov mu vôbec nevyšli a iba pomaly sa predieral dopredu. Pred Suzukou si však v tíme veria a dúfajú, že udržať postavenie v Pohári konštruktérov pred konkurenčnou Hondou dokážu.
Popri druhom najtesnejšom víťazstve v histórii formuly jeden padol na Indianapolis aj rekord v počte získaných bodov tímom v jednej sezóne (pritom Ferrari má ešte pretek k dobru). V roku 1988 zakončil tím McLaren s tandemom Senna - Prost sezónu s pätnástimi víťazstvami a na tú dobu neuveriteľným ziskom 199 bodov. Až po štrnástich rokoch dokázal teda túto hranicu atakovať tím Ferrari a ako prvý vôbec prekročil úroveň 200 získaných bodov za sezónu. Ôsme dvojité víťazstvo tandemu Schumacher - Barrichello v tejto sezóne túto dvojicu zároveň posunulo na roveň Prosta a Sennu, ktorí (od roku 1989) doteraz držia rekord v spoločných dvojitých víťazstvách (14 krát). Ak však Ferrari získa double aj na Suzuke, tak padne aj tento rekord. Všetky pokorené hranice možností si však zosumarizujeme až po skončení tohtoročnej sezóny. Teraz sú pred nami ešte posledné preteky v japonskej Suzuke, ktoré uvidíme trinásteho októbra.
Ľuboš Kašický
46. GP USA Indianapolis 16/2002 (73 kôl): 1. Barrichello (ferrari) 1:31'07,934" (201,475 km/h), 2. MiSchumacher (ferrari) + 0,011", 3. Coulthard (mclaren) + 7,799", 4. Montoya (williams) + 9,911", 5. Trulli (renault) + 56,847", 6. Villeneuve (bar) + 58,211", 7. Fisischella (jordan), 8. Button (renault), 9. Heidfeld (sauber), 10. Irvine (jaguar), 11. Sato (jordan), 12. Panis (bar), všetci - 1 kolo, 13. Frentzen (sauber), 14. Salo (toyota), 15. McNish (toyota), 16. R. Schumacher (williams), všetci - 2 kolá. (PP: MiSchumacher 1'10,790" (new record), NK: Barrichello 1'12,738" v 27.kole (new record), Viedli: 1.-26.kolo - Mi. Schumacher, 27.-28.k - Barrichello, 29.-48.k - MiSchumacher, 49.k Barrichello, 50.-72.kolo - Mi. Schumacher, 73.k - Barrichello,).
Stav MS: 1. Michael Schumacher 134 bod., 2. Barrichello 71 b., 3. Montoya 47 b., 4. R. Schumacher 42 b., 5. Coulthard 41 b., 6. Räikkonen 20 b., 7. Button 13 b., 8. Trulli 9 b., 9. Irvine 8 b., 10. Heidfeld a Fisichella 7 b., 12. Massa a Villeneuve 4 b., 14. Panis 3 b., 15. Webber, Salo, Frentzen po 2 b., Tímy: 1. Ferrari 205 b., 2. Williams-BMW 89 b., 3. McLaren-Mercedes 61 b., 4. Renault 22 b., 5. Sauber-Petronas 11 b., 6. Jaguar-Cosworth 8 b., 7. Jordan a BAR po 7 b., 9. Minardi-Asiatech, Toyota a Arrows-Cosworth po 2 b.,.
Autor: LUKAS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.