ale zase nie. Ak bol predchádzadzajúci zbor častokrát označovaný za nepracovitý a neschopný, trúfame si tvrdiť, že nový latku príliš nezdvihne. A to si pritom plne uvedomujeme, ako veľmi budú "chýbať" esenesky a SDĽ...
Včera sa uskutočnil aj prvý oficiálny kontakt koalície a opozície. Výsledok je - "polyhybrid". Tak milo označil Vladimír Mečiar navrhovaný model usporiadania parlamentných funkcií. A keby zbytočne neeexhiboval a vynechal by poly-, tentoraz by sa výnimočne ani nemýlil.
To, čo včera dohodlo sedem partajných hlaváčov pre 3. volebné obdobie NR SR, je veru hybrid. Teda konkrétne: Pomerný princíp zastúpenia v parlamentných výboroch a tvrdo väčšinový v najvyššom vedení snemovne. Pravdu má totiž aj Fico, keď hovorí, že ak sú pre niekoho 4 koaličné a jedna opozičná stolička na pódiu proporčným modelom, tak zaslúži päťku z matematiky.
Počty pre základné školy však nemajú s touto choreografiou, ktorá, mimochodom, platila už v uplynulej perióde, nič spoločného. Ide skrátka o to, že vedenie NR SR je strategická mocenská kóta, ktorá sa protivníkovi nepúšťa. Dvaja zástupcovia opozície, čo by dávalo vyváženejší pomer 2:3, by pri tenkej väčšine dokázali koalícii už poriadne komplikovať parlamentný život. (Najvyváženejší pomer je remíza, ale s komunistami sa to naozaj nesmie preháňať.) Možnosti predsedajúcich sú vskutku ďalekosiahle. V situácii, keď má koalícia v sále menšinu, môže taký opozičný vykuk za vrchstolom spôsobiť aj politickú katastrofu. Ak spomínate, nebolo náhodou, že Mariána Andela púšťali Bugár, Hrušovský a Migaš k vedeniu schôdzí iba minimálne, keď naozaj nič nehrozilo... Poriadne horúco ale začalo byť vtedy, keď prví dvaja už museli občas strážiť aj Migaša...
V ošľahanejších demokraciách zvyknú občas byť tiež tesné väčšiny. Ale na pomerné zastúpenie vo vedení parlamentu si politici predsa trúfnu. Nuž, je to politickou kultúrou, presnejšie silou neformálnych pravidiel. Tam sa totiž výkon vysokej parlamentnej funkcie chápe ako služba štátu, kde stranícka identita hodnostára po zvolení akosi ustupuje do pozadia. Isteže, partajná príslušnosť sa v tejto pozícii nestráca úplne, ale v prvom pláne je nerušený chod inštitúcie. Napríklad - normálny (pod)predseda parlamentu nespolupracuje pri žiadnej opozičnej obštrukcii, nech by bola momentálna konštelácia pre jeho stranu akokoľvek výhodná. Nie sú na to síce zákony, ale je to akosi zvyklosť. Na Slovensku utópia, iste sa však dožijeme. Teda poniektorí...
Funkcie v parlamentných výboroch nie sú zďaleka také lukratívne, a to ani mocensky, ani finančne. Schválený kľúč 9:8 je spravodlivo pomerný a umožní opozícii sa do sýtosti vyšantiť. Omnoho častejšie ako doteraz sa napr. stretneme so situáciou, keď odporučenia či uznesenia výborov k vládnym návrhom budú záporné. Stabilite vládnutia to veľmi neublíži, s prieťahmi a zvadami ale môže byť ešte väčšie utrpenie.
Zaujímavé bude, či sa HZDS so Smerom dohodnú na obsadení im pridelených postov. To naznačí viac o hĺbke budúcej opozičnej spolupráce, ako terajšie politické vyhlásenia. Z rezervovaného správania Fica sa ale dá odtušiť, že sa možno šije akási veľmi voľná "opozmluva" s koalíciou. Tá by spočívala v tom, že sa HZDS so Smerom na rozdelení pozícií nedohodnú a v hlasovacom pakte s vládnou väčšinou potom prejdú do vyhliadnutých funkcií Ficovi ľudia. Mečiarovi a spol. by takto ostali zvyšky. Dosť pravdepodobné napr. je, že Smer dostane obe kontrolné stanovištia nad tajnými službami.
Či sa čosi takého chystá, vysvitne už za chvíľu, teda ak Smer odmietne rozhovory s HZDS, čo ostatne už Fico signalizoval. Relatívny pokoj, s akým prijal správu, že pre opozíciu zostane iba jeden post podpredsedu NR SR, veští búdu na HZDS. Vyzdvihnutie Smeru ako preferovaného "opopartnera" by pre koalíciu nebol zlý obchod; ide len o to, akú cenu navyše by si Fico zažiadal. Lebo keby to mali byť iba lepšie posty, než dostane HZDS, tak čert ich ber... Akúkoľvek dohodu ale v koalícii so Smerom upečú, mala by byť verejná.
Pomerný systém vo výboroch sa teda vzťahuje aj na KSS, k čomu sme sa už vyjadrili; je to hrubá neúcta k základom, na ktorých stojí parlamentná demokracia. Najtristnejšie je, že tento krok všetci vnímajú ako prirodzený a nikto, ani do drene antikomunistické KDH, ho nespochybňuje. V ČR pritom majú KSČM v parlamente už dvanásť rokov a prvýkrát ich pustili do funkcií až teraz za Špidlu. Nevadí - až Ševcovci zakotvia pod Hradom s Aurorou, svitne im azda v lebke. Len aby nebolo neskoro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.