územím pri pašovaní drog, dnes sú stále viac cieľovými krajinami.
Vyplýva to z výročnej správy, ktorú včera v Bruseli zverejnilo Európske stredisko pre sledovanie drog a drogovej závislosti (EMCDDA). V rokoch 1994-2000 používanie drog medzi mladými ľuďmi na Slovensku neustále rastie, píše sa v správe. Rovnako ako v iných kandidátskych krajinách je najrozšírenejšie užívanie marihuany, ale stúpa aj spotreba heroínu.
Po páde komunizmu a otvorení trhov získali drogy prístup aj na územie bývalej východnej Európy a nahradili domácu produkciu opiátov. Tým sa zvýšila aj dostupnosť drog. Zatiaľ čo v roku 1995 považovalo marihuanu za ľahko dostupnú drogu len asi 25 percent študentov na Slovensku, v roku 1999 to už bolo takmer 48 percent. Syntetickú drogu extáza dokáže dnes ľahko zohnať takmer 12 percent slovenských študentov, zatiaľ čo v roku 1995 to bolo menej ako osem percent. Spotrebu drog ovplyvňuje aj ich cena.
Všeobecne najlacnejšou drogou je marihuana, najdrahší je kokaín, v niektorých krajinách heroín. Ceny drog sú v uplynulých rokoch pomerne stabilné. Cenová stabilita a ľahšia dostupnosť sú hlavným dôvodom, prečo užívanie drog rastie. Ďalším jasne viditeľným trendom je podľa správy rozšírenie drog z veľkých miest na vidiek.
Pokiaľ ide o infekčné choroby súvisiace s užívaním drog (AIDS, hepatitída B a C), najhoršia je situácia v troch pobaltských štátoch, najmä Estónsku. Slovensko a Česká republika nehlásia takmer žiadne prípady nakazených užívateľov drog. EMCDAA so sídlom v Lisabone zverejnilo správu o situácii v kandidátskych krajinách prvýkrát. Až doteraz sledovalo len členské štáty EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.