s nasledovným znením: "Gratulujem, chlapci, EMI žiada o nahrávacie stretnutie. Nacvičte, prosím, nový materiál."
Takto sa zrodila hudobná legenda, ktorá sa zaradila medzi najslávnejšie formácie 20. storočia. O päť mesiacov neskôr, 5. októbra 1962, sa do predaja dostal prvý singel kapely s názvom Love Me Do. Nahrávka sa však nestala okamžitým hitom, v rebríčku britskej hitparády sa dostala na 17. priečku. O štyridsať rokov neskôr sa táto skladba považuje za začiatok hviezdnej kariéry liverpoolskeho kvarteta. "Človek je v prvom momente v pokušení považovať pieseň za príliš ľahkú a neoslovujúcu. Pod povrchom však nájdeme nielen istú srdnatú intenzitu v ich hlasoch, ale aj veľkú dávku idiosynkretickej originality," tvrdí kritik popu Alan W. Pollack. Zo začiatku sa skladba podfarbená Lennonovou harmonikou predávala pomaly, preto Beatles podnikli ďalší výlet do Hamburgu. Gitarista George Harrison označil toto obdobie za učňovské roky, počas ktorých sa živé vystúpenia skupiny dostali na špičkovú úroveň.
O niekoľko mesiacov už Beatles žali úspech za úspechom. Ich druhý singel Please Please Me im v roku 1963 priniesol celosvetovú popularitu. Dominoval v britskej hitparáde a počtom 250 000 predaných nosičov sa stal ich prvou striebornou platňou. Prvý album kapely s rovnomenným názvom Please Please Me sa v apríli 1963 dostal na prvé miesto rebríčka britskej hitparády. Nasledovalo koncertné turné po Veľkej Británii, ktoré zaznamenalo obrovský úspech. Beatlemánia bola na svete. V auguste 1963 sa kapela predajom milióna kusov singla She Loves You za jeden deň zaradila medzi najslávnejšie zjavy populárnej hudby 60. rokov a získala svoju prvú zlatú platňu. Do roku 1966 odohrali liverpoolski chrobáci viac ako 1400 živých vystúpení.
V apríli 1970 sa rozpadli a každý z jej členov sa dal na sólovú dráhu. Nažive zostali už len dvaja - Paul McCartney a Ringo Starr. John Lennon sa v roku 1980 stal v New Yorku obeťou atentátu a George Harrison zomrel na rakovinu začiatkom tohto roka. Dom v Liverpoole, v ktorom Lennon a McCartney zložili v roku 1962 skladbu Love Me Do, je v súčasnosti súčasťou britského národného dedičstva. Letisko v Liverpoole nesie Lennonovo meno a rad sošiek a plakiet pripomína hviezdne časy kapely. Okolo Beatles sa stále točia veľké peniaze. Spomienkové predmety kapely menia majiteľov za neuveriteľné sumy. Staršie vydanie Love Me Do s vlastnoručným podpisom Paula McCartneyho sa napríklad predalo v roku 1994 v Londýne za rekordných 11 000 britských libier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.