bukov, z ktorých v našich podmienkach je najznámejší buk lesný. Ostatné druhy sú mu podobné a od seba sa odlišujú tvarom listov a ich sfarbením. V našich okolitých lesoch získal nadvládu a ojedinelo, najmä buk červenolistý, nájdeme rásť v parkoch.
V mladosti buky živoria a dlho čakajú na vhodnú príležitosť, keď im uvolní miesto starý materský strom a otvorí mu cestu k rýchlejšiemu rastu. Vo vyššom veku sa vytvárajú mohutné bukové lesy. Ich vrcholy tvoria silné a olistené konáre. Takýto lesný porast na nás pôsobí tajuplne a to bol aj dôvod, prečo si Kelti v nich vytvárali kultové miesta a zhromaždiská.
Bukové drevo je tvrdé a silné, má vysokú výhrevnosť, väčšiu ako dubové. Vyrábajú sa z neho parkety a iné podlahoviny, nábytok, stružliny pre octárne a drevené uhlie, ktoré sa po rozomletí využíva v lekárstve, ako dezodoračný prostriedok a liek pri otravách. Deht z dreva sa suchou destiláciou používa pri liečení kožných chorôb. V minulosti sa počas rozvoja železničnej dopravy a sklárskeho priemyslu ničili hodnotné bukové lesy, medzi nimi aj vzácne druhy červenolistého buka. Ich porasty sa obnovujú veľmi pomaly a preto sa uvoľnené plochy vysadzovali rýchlejšie rastúcimi ihličnanmi.
V minulosti sa jeho plody - bukvice využívali na kŕmenie ošípaných. Obsahujú veľa oleja, škrobu a minerálnych látok. Získaval sa z nich aj bukvicový olej. Obsahujú jedovatú látku (fagin), ktorú je ťažko identifikovať a spôsobuje pri väčšom používaní otravy zvierat.
Listová plocha buka napr. 100 - ročného zaberá až 1200 m2 plochy, ktorá dokáže vyrobiť za rok až 4500 kg čistého kyslíka a zo vzduchu odobrať až 6000 kg oxidu uhličitého. Práve pre zdravotný účinok prinášajú bukové stromy vysoký efekt. Odhaduje sa pri storočnom buku až na 12 miliónov SK za rok.
V stromovom kalendári mu Kelti stanovili podobné postavenie, ako pre dub, brezu a olivovník, čiže len jeden deň v roku a patrí mu 22. december, čiže deň, ktorý ohraničuje zimný slnovrat. Ľudia narodení v tento deň majú vlastnosti kráľov a kráľovien a ak ešte nie sú v takom postavení, majú predpoklad sa nimi stať. Stavajú sa z nich vynikajúci štátnici a čelní predstavitelia. Podobne ako bukové stromy, dokážu byť dlho "zhrbení" a čakať na vhodnú príležitosť uplatniť sa a dokázať svoje kvality. Dokážu byť prísni vládcovia a niekedy sú takí aj otcovia a matky k svojim deťom. Vyznačujú sa vysokou realistickosťou života. Zákony a pravidlá života dôsledne rešpektujú. Vyznačujú sa dobrým zdravím a vždy myslia na budúcnosť, ale ešte viac sa orientujú na prítomnosť. Platí pre nich porekadlo: "Čo sa naučíš v mladosti, v starobe ako by si našiel, " alebo " Čo si sa naučil v mladosti, to sa už v starobe nenaučíš".
Ich osobným šťastným číslom je štvorka a z drahokamov zafír, ktorý im otvára cestu k múdrosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.