Ich úspech sa dá prirovnať k Billovi Gatesovi, ktorý dokázal niečo podobné na sklonku 20. a 21. storočia.
Bratia Wilbur a Orville Wrightovci založili v roku 1892 spoločnosť Wright Cycle Co. Spoločnosť na výrobu bicyklov vznikla v Daytone v štáte Ohio. V Amerike bolo veľké množstvo drobných manufaktúr, ktoré sa špecializovali na výrobu bicyklov. Iba jednej sa však podarilo prejsť na výrobu lietajúceho stroja s motorom.
Inšpiráciu na stavbu lietajúceho stroja mali títo bratia ešte z detstva. Ich otec biskup "Cirkvi bratov spojených v Kristovi" im kúpil zaujímavú a pre chlapcov veľmi vhodnú hračku. Bola to lietajúca hračka vyrobená z bambusu a korku, ktorá mala trup z papiera. Malé lietadlo chlapci skoro zničili, ale model im natrvalo utkvel v pamäti. Štyri roky predtým ako začali písať históriu lietania v Kitty Hawk, postavili prvého nepilotovaného šarkana s rozpätím krídel 1,5 metra. Vďaka modelu dospel Wilburg k názoru, že dokáže postaviť lietajúci stroj, ktorý unesie človeka.
Stavbu lietadla financovali z predaja bicyklov. Vo svojom voľnom čase neustále špekulovali nad stavbou stroja, ktorý dokáže lietať. Za krátku dobu zistili, že vtedajšie uverejnené údaje o aeronautike sú nesprávne. Vo vlastnom aerodynamickom tuneli skúmali a merali vzdušné prúdenie. Ako prví zistili, že pre let je ideálne dlhé úzke krídlo. Skonštruovali predné výškové kormidlo, vďaka čomu bol stroj ľahko ovládateľný. Nebol problém namieriť stroj smerom hore, prípadne dolu.
Skonštruovali aj zadný pár kormidiel, pomocou ktorého dokázali kontrolovať sklon a otáčať stroj do strán. S ich menom sa spája patent tiahla, vďaka ktorému sa dal meniť tvar krídel. Vďaka novému patentu nehrozilo, že sa lietadlo prevráti počas letu. V aerodynamickom tuneli zistili, že vrtuľa sa v žiadnom prípade nesmie podobať na lodnú skrutku. Je to v podstate rotujúce krídlo, ktoré pomáha udržať stroj vo vzduchu. Na prvý stroj namontovali pár vyše dvojmetrových vrtulí, ktoré vyrezali z jedle smolnej. Aby zabránili namáhaniu a krúteniu konštrukcie, systém riešili tak, aby sa vrtule otáčali proti sebe. Motor na plynový pohon vyvinuli a postavili úplne sami. Tento vynález značne prispel k ďalšiemu vývoju leteckej dopravy.
Stavbu lietadla dokončili v roku 1903, nový stroj bol pripravený na let. Lietadlo nazvali Flyer, prvý let sa uskutočnil 17. 12. 1903. Do "pilotnej kabínky" zasadol Orville, lietadlo sa vznieslo z rozjazdovej dráhy v Kitty Hawk. Preletelo vyše 36 metrov, čo nie je viac , ako je rozpätie lietadla Boeing 747-400. Let trval iba 12 sekúnd, ale tento krátky časový okamih zmenil svet. Niekoľkosekundový let bratov Wrightovcov patril k takým pokrokom, akým je v dnešnej dobe internet. Napriek tomu, že objav bratov Wrightovcov zmenil svet, správa o lete sa v tom čase objavila iba v štyroch amerických denníkoch.
Vynález bratov Wrightovcov snáď ani dodnes nie je docenený. Vytvorili jedinečné dielo, ktoré sa dá porovnať s modernými výdobytkami moderných informačných technológií. Pokojne môžeme vyhlásiť, že bratov Wrightonovcov môžeme považovať za Billa Gatesa vtedajšej doby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.