medvieďa. Stala sa aj vzorom pre obľúbeného plyšového medvedíka Teddyho.
Koala má červenkastý sivý kožuštek, silne ochlpené odstávajúce uši, kožovitý medvedí nos a silné ostré pazúry. Chýba jej však chvost. Zvyčajne dorastá hmotnosť do 10 kg, niektoré populácie až 14 kg. Živí sa len listami a výhonkami eukalyptov, jednotlivé populácie sa špecializovali len na určité odrody týchto stromov. Koaly žijú v suchom austrálskom buši a lesoch. Svoju potrebu vody pokrývajú len z potravy a oblizovania rosy zachytenej na listoch. Domorodci ich pre túto vlastnosť nazvali kola, čo znamená "nepije vodu"
Koala je typický stromový živočích. Na zem zlieza, až keď celkom obžerie lístie na hostiteľskom strome, aby preliezla na ďalší eukalypt. Ak sú oba stromy v blízkom susedstve, potom medzi nimi, vzhľadom na jej zavalitú postavu, prekvapivo pružne preskakuje až na vzdialenosť troch metrov. Na obsadenom strome prežije i niekoľko týždňov, kým tam nachádza potravu. Eukalyptové listy sú chudobné na živiny, zato obsahujú éterické oleje a kyanovodík v koncentráciách smrteľných pre iné bylinožravce. Tráviaca sústava koaly tieto jedovaté látky dokáže zneškodniť, ba jej organizmus ich vyžaduje. Koalu teda môžeme považovať za toxikomana. Jej žalúdok je rozdelený na dve časti, v prvej sú prítomné symbiotické mikroorganizmy, ktoré stravujú celulózu z potravy. Koaly, tak ako ostatné bylinožravce, majú veľké slepé črevo, v ktorom prijatá potrava pomaly kvasí a pokračuje jej trávenie. Prítomné éterické oleje presýtia celý organizmus koaly, ktorá vonia ako mentolové cukríky.
Koaly žijú v skupinkách. pozostávajúcich zo samca a 3 5 samíc. Tak ako všetky vačkovce, aj koaly majú veľmi krátku brezivosť, iba 35 dní. Samice rodia raz za rok až za dva roky jedno mláďa. Novorodenec je nedokonale vyvinutý, meria ledva 2 cm a váži pol gramu. Hneď zalezie do brušného vaku matky a ostáva v ňom asi pol roka. Keď natoľko podrastie, že sa do vaku viac nezmestí, vylieza matke na chrbát a najmenej ďalšieho polroka sa nechá matkou nosiť. Samičky dospievajú dvojročné, samčekovia až vo štvrtom roku. Vtedy starý samec vyženie samčekov z rodiny a tí sa usilujú založiť si vlastný hárem.
Jedovatá potrava je pre koaly výhodná v tom, že medzi bylinožravcami nemajú potravných konkurentov. Ich úzka potravná špecializácia na určitý druh eukalyptu im však sťažuje rozširovanie do oblastí, kde tento druh nerastie. Vekľým problémom je z tejto príčiny tiež chov koaly v zajatí. Okrem nárokov na kvalitu potravy je veľmi žravá a pre jej obživu je potrebné zabezpečiť väčší počet vhodných stromov. eukalypty produktívne je pestovať len v teplých krajinách, preto nie je možné chovať koaly v oblastiach miernej a chladnej klímy. Zatiaľ ich okrem Austrálie tradične chovajú vo veľkých zoologických záhradách v San Diegu a v San Franciscu v Kalifornii, kde sa koaly aj rozmnožujú. Chovať sa ich pokúšajú i niektoré zoologické záhrady v južnej Európe.
V prírode sú koaly existenčne ohrozené v dôsledku prenasledovania človekom pre cennú kožušinu, ďalej pre vyrubovanie eukalyptových lesov na získanie poľnohospodárskej pôdy. Veľa koál padne za obeť častým lesným požiarom, pred ktorými nie sú schopné ujsť. Hynú aj na epidémie nákazlivých chorôb. Austrálska vláda preto prijala ochranárske opatrenia a zriadila i rezervácie pre koali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.