Kodane vedci zistili, že miera infarktov a úmrtí sa zdvojnásobila u žien, ktoré denne vyfajčia tri až päť cigariet alebo za deň bez šlukovania vyfajčia šesť až deväť cigariet.
Muži sú na tom trošku lepšie: riziko infarktu u nich sa zdvojnásobilo, keď denne vyfajčili šesť až deväť cigariet. Fajčenie bez šlukovania zvýšilo u nich riziko úmrtia o 13 percent, uvádza sa v správe, ktorá sa objavila v čísle Journal of Epidemiology and Community Health. U žien je riziko vyššie z viacerých dôvodov: sú náchylnejšie na vznik respiračných chorôb a fajčenie ovplyvňuje hladinu estrogénu, hormónu, ktorý ich chráni pred srdcovými ochoreniami. No pre obe pohlavia je mierne fajčenie nebezpečné, konštatujú vedci.
Zdravotnému riziku sa vystavujú aj fajčiari cigár, uvádza sa v správe. Vedci merali riziká v zmysle užitých gramov tabaku na deň. Cigareta zodpovedá gramu tabaku, cigara až piatim gramom. Cigarám holdovalo v rámci štúdie 20 percent žien a 43 percent mužov. Výsledky tejto štúdie by si mali vziať k srdcu najmä mladí ľudia, ktorí si myslia, že niekoľko cigariet s kamarátmi im nemôže uškodiť, uzatvára Dr. Nieca Goldbergová, šéfka preventívneho centra pre kardiakov v Lenox Hill Hospital v New Yorku a hovorkyňa American Heart Association. Upozornila na fakt, že riziko znižuje len skutočné skončenie s fajčením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.