amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA).
Údaje však zároveň hovoria o tom, že úplná regenerácia ozónovej vrstvy je v dohľadnom čase nemysliteľná. V ostatných dvoch septembrových týždňoch sa ozónová diera nepretržite zmenšovala a v súčasnosti má plochu asi 15 miliónov štvorcových kilometrov. Pred šiestimi rokmi mala ozónová diera rozlohu 24 miliónov štvorcových kilometrov.
Príčinou zmenšovania diery v septembri 2002 sú podľa NOAA tohtoročné neobvykle vysoké teploty v stratosfére. V tejto vrstve atmosféry sa nachádza ochranná ozónová vrstva. Vývoj počasia na južnej pologuli bol tento rok až tak extrémny, že ozónová diera sa rozdelila na dve časti. Vlani dosiahla ozónová diera nad Antarktídou maximálnu plochu 26,5 milióna štvorcových kilometrov, čo je viac ako rozloha Severnej Ameriky. V roku 2000 krátkodobo narástla na 30 miliónov štvorcových kilometrov. Ozónová diera bola menšia ako teraz iba v roku 1988, čo bolo tiež podmienené vyššími teplotami v stratosfére. Stratosféra leží vo výške desať až 50 kilometrov nad zemským povrchom. Maximálna koncentrácia ozónu sa nachádza vo výške 20-30 kilometrov.
Ozónová vrstva obsahuje 90 percent atmosférického ozónu a pre život na Zemi je veľmi dôležitá, pretože pohlcuje ultrafialové žiarenie Slnka. K odbúravaniu ozónovej vrstvy prispieva veľkou mierou vypúšťanie stopových plynov, hlavne halogenizovaných uhľovodíkov (FCKW). Tieto látky sú síce od roku 1995 zakázané, ale zložky FCKW majú dlhú životnosť a v atmosfére sa udržia ešte desiatky rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.