odpočinok. Miesto pred chatkou, kde si chceme posedieť, je žiaduce pokryť pevným povrchom. Na vydláždenie takého priestoru alebo vnútorného dvora je vhodná okrem iných materiálov tehlová dlažba. Pri dláždení odpadá mokrý proces ako pri betónovaní s výnimkou krajníc, ktoré zapustíme do malty. Tehlová dlažba je však aj esteticky pôsobivejšia a dobre sa udržiava pri poškodení stačí vymeniť tehlu. Nevýhodou je menšia pevnosť, preto ju nebudeme používať na exponovaných miestach, kde by dochádzalo k častému lámaniu a praskaniu tehál.
Na mieste, ktoré chceme vydláždiť, zatlčieme kolíky v bodoch, kde sa čiara obvodu lomí. Kolíky potom spojíme šnúrou a vodováhou zaistíme sklon jednotlivých úsekov. Potom terén zarovnáme podľa vytýčenej roviny dláždenej plochy. To znamená, že na niektorých miestach bude treba uberať, na iných naopak pridať. Aby nám zvolený vzor dlažby pekne vyšiel, položíme na skúšku po obvode krajnice a prípadne aj jeden - dva rady tehál. Podľa výsledku potom kolíky so šnúrami upravíme.
Krajnice môžu byť z tehál zapustených na výšku do malty, ale aj z hranolov alebo dosák osadených na hranu. Podľa druhu a rozmerov krajnice potom vykopeme krompáčom alebo vyryjeme rýľom príslušnú drážku. Kopeme od kolíka ku kolíku a pri meraní hĺbky používame rovnú latu dlhú asi 3 metre a vodováhu.
Na krajnicu z tehál potrebujeme drážku širokú asi 15 cm a 25 cm hlbokú. Tú zaplníme asi do polovice polohustou cementovou maltou. Tehly staviame na výšku, pričom ich do malty zatláčame tak, aby ich horné hrany boli vyrovnané podľa laty a vodováhy do požadovanej úrovne dlažby. Po stvrdnutí malty doplníme z vonkajšej strany zeminu a mačiny, z vnútornej strany pripravíme pieskové lôžko, do ktorého ukladáme tehly naplocho (obr. 1).
Pri krajniciach z hranolov a dosák kopeme drážku podľa výškových rozmerov. Aby hranol alebo doska dobre držali, pred osadením na ne pribijeme niekoľko zašpicatených kolíkov dlhých asi 50 cm, ktoré zatlčieme s hranolom do zeme (obr. 2 a 3). Potom tak isto z vonkajšej strany doplníme zeminu, z vnútornej piesok, ktorý vyrovnáme do lôžka. Pri tomto spôsobe môžeme robiť dlažbu aj nad úrovňou okolitého terénu, ak použijeme dostatočne vysoké dosky alebo hranoly na krajnice (obr. 4). V takom prípade dávame kolíky hustejšie, na vzdialenosť 50 - 60 cm, inak stačí 100 - 120 cm.
V celom priestore medzi krajnicami vyberieme zeminu do hĺbky zodpovedajúcej súčtu hrúbky tehál a výške pieskového lôžka, teda asi 8 - 10 cm. Pritom musíme rátať s tým, že zemina po ubití klesne, čo záleží od jej druhu a kyprosti. Skusmo to zistíme na kúsku plochy a zistíme rozdiel. Po vyrovnaní a ubití podložia vysypeme priestor rovnomerne jemným riečnym pieskom a ubijeme.
Pri ubíjaní urovnávame vrstvu piesku hladiacou latou s výrezmi v rohoch pre krajnice . Výška výrezov je zhruba o 1,5 cm menšia než hrúbka tehál, ktoré do nej budeme vbíjať (obr. 5 dole). Ak sú krajnice od seba príliš vzdialené, použijeme pomocný hranol zapichnutý kolíkmi v strede do zeme ako provizórnu krajnicu (obr. 5 hore). Postupne ubíjame a hladíme, tento proces viackrát opakujeme. Nakoniec celú plochu pokropíme vodou a necháme sadnúť aspoň jeden deň, alebo cez noc.
Tehlovú dlažbu môžeme položiť v rôznych vzoroch, ktoré nám umožňuje obdĺžnikový formát tehly. Ako príklad uvádzame niekoľko základných vzorov na obr. 6 - a) diagonálna väzba, b) panamová väzba, c) variácia panamovej väzby, d) behúňová väzba.
Medzi tehlami nechávame škáru 1 cm širokú. Dodržiavame ju presne, inak by vzor nevyšiel a došlo by k znehodnoteniu väzieb (obr. 7). Každú tehlu poklopeme gumovým kladivom alebo rukoväťou obyčajného kladiva, aby sadla do lôžka. Keď uložíme asi meter štvorcový, posypeme túto plochu pieskom a prútenou metlou dostaneme piesok do škár. Po vydláždení celej plochy tento postup zopakujeme. Následne dlažbu polejeme vodou a necháme piesok zosadnúť. Keď plocha vyschne, opakujeme posýpanie pieskom, dokiaľ sa nevyplnia prepadnuté škáry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.