do nej rôzne bazény, hydromasážne systémy, odpočinkové lôžka... Celkové kúpeľňové vybavenie základných technických vymožeností čo trh ponúka, dlažba, obkladačky, sanitárne zariadenie, kúpeľňový nábytok a osvetlenie sa často vyrovnajú cene zahraničného automobilu. Preto je dôležité pred zariaďovaním kúpeľne si ujasniť, aké požiadavky na ňu kladieme, uvedomiť si, či máme na ňu dostatočný priestor a koľko korún mienime do nej investovať. Potom sa už iba stačí porozhliadnuť po trhu a vyberať.
Pokiaľ nie sme nároční a postačí nám iba základné vybavenie, bude naša kúpeľňa vyzerať asi takto: Bude mať predovšetkým umývadlo, pokiaľ to priestor dovoľuje, tak je lepšie mať ich hneď dve. S tým, že predná hrana umývadla by mala byť vo výške 85 90 cm, podľa výšky postavy. Pokiaľ máme dve umývadlá, ich stredy by mali byť od seba vzdialené 100 cm. Ak chceme mať umývadlo zabudované do nábytku, musíme rátať s 90 cm od skrinky ku skrinke. Ďalej nesmie chýbať vaňa. Záleží na našom výbere, či si vyberieme vaňu anatomicky tvarovanú, masážnu alebo štandardnú. Tiež si môžeme vybrať aj vaňu rôznych tvarov. Môže byť klasická podlhovastá, okrúhla, rohová, rôznych rozmerov a dĺžok. Ďalej by v kúpeľni mal byť samostatný sprchovací kút, ktorý šetrí vodu, energiu a sprchovanie je oveľa zdravšie než kúpanie. Aj tu je možné vyberať z rôznych veľkostí, farieb, tvarov a rôznych masážnych systémov. Dno sprchovacieho kúta by vždy malo byť protišmykové.
Nepostrádateľný je dobre vetrateľný kúpeľňový nábytok. Súčasťou našich kúpeľní je stále práčka, preto je nábytok nevyhnutný. Schová pracie prostriedky, toaletné potreby, kúpeľňový textil a špinavú bielizeň.
Pokiaľ ide o vykurovanie, je kúpeľňa v zimnom období vyhrievaná najčastejšie radiátormi, ale v lete by nemal v kúpeľni chýbať náhradný zdroj pre prípadné prikúrenie. Pretože ide väčšinou o elektrické výrobky, je nutné dodržať všetky pravidlá bezpečnej prevádzky. Pokiaľ nemáme špeciálnu miestnosť pre toaletu, priradíme do kúpeľne ešte WC, poprípade bidet a pisoár.
Kúpeľňa pre náročnejších môže mať omnoho viac zariadenia a rôzne podoby. Napríklad môže byť spojená s domácou telocvičňou ľahkou priečkou. Môže byť v nej umiestnené relaxačné ležadlo, CD prehrávač pre spríjemnenie relaxácie. V kúpeľni môže byť umiestnené solárium. Ďalším moderným hitom je hot tub. Ide o tzv. americký kúpeľ, ktorý je určený predovšetkým pre prevádzku vonku, pretože ide o rozmerný masážny bazén, ale v súčasnosti sa dá inštalovať aj do hál, na terasu či do priestoru blízko domácej telocvične. Najrôznejšie masážne striky a vodné radovánky dávajú možnosť dokonalého uvoľnenia. Takisto si môžete zariadiť i saunu, ktorá patrí k moderným trendom bývania. Môže byť vstavaná do rohu kúpeľne.
Dôležité pre všetky kúpeľne je osvetlenie. Nemyslíme tým iba základné osvetlenie celého priestoru, ale aj bezpečnosť. Preto si rozdelíme kúpeľňu na štyri úseky, aby sme vedeli, kam je možné osvetlenie zabudovať. Nulový úsek tvorí vnútorný priestor vane či sprchovacieho kúta, tam sa môžu používať elektrické prístroje určené výhradne do vane. Prvý úsek je priestor nad vaňou až do výšky 2,25 m. Toto miesto je určené predovšetkým pre ohrievače vody a ventilačné zariadenie z nevodivých hmôt. V druhom úseku, ktorý je vzdialený od vane 0,6 m a do výšky 2,25 m, je možné už umiestniť svietidlo. Jeho spodný okraj však musí byť najmenej 1,8 m nad podlahou. Susedom úseku dva je úsek tri, ktorý je 2,4 m široký a 2,25 m vysoký. V tomto úseku sa norma o osvetlení nezmieňuje, hovorí iba o spínacích a ovládacích zariadeniach a o zásuvkách s izolačným krytom. Pri každej elektroinštalácii by sme sa však vždy mali radiť s odborníkom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.