zasadnutí v Bratislave a poverila predsedu strany Bélu Bugára, aby podpísal koaličnú zmluvu.
Nominantom SMK na post podpredsedu vlády, ktorý bude zodpovedať za oblasť európskej integrácie, ľudských a menšinových práv, boj proti drogám a vzťah štátu a cirkví, je súčasný vicepremiér a podpredseda SMK Pál Csáky. V kresle ministra životného prostredia by mal ostať László Miklós, novým ministrom regionálneho rozvoja sa stane podpredseda SMK László Gyurovszky. Rezortu pôdohospodárstva bude šéfovať podnikateľ Zsolt Simon.
SMK získala šesť postov štátnych tajomníkov. Na ministerstvách financií a školstva by mali ostať súčasní štátni tajomníci Vladimil Podstránsky a László Szigeti. Do funkcie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva nominovala strana Lászlóa Pomóthyho, druhým mužom ministerstva regionálneho rozvoja by mal byť Zsolt Lukács a štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí by sa mal stať József Verényi. Keďže na funkciu štátneho tajomníka ministerstva bolo viacero kandidátov a rada nestihla všetkých vypočuť, rozhodne o druhej najvyššej funkcii v rezorte kultúry Predsedníctvo SMK.
Kandidátom strany na funkciu podpredsedu Národnej rady (NR) SR je Béla Bugár. Post predsedu Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu by mal obsadiť Pál Farkas, Výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti by mal predsedať László Nagy. Šéfa poslaneckého klubu si už noví poslanci za SMK zvolili - bude ním opäť Gyula Bárdos.
Republiková rada Strany maďarskej koalície (SMK) vyslovila spokojnosť s dohodnutými programovými tézami budúcej koalície SDKÚ, SMK, KDH a ANO. "Sme spokojní," povedal novinárom predseda strany Béla Bugár po skončení rokovania rady. Expertná skupina, ktorá pracovala na príprave vládneho programu, nechala na posúdenie politickým špičkám stredopravých strán približne 30 téz, medzi ktorými boli aj niektoré priority SMK. Väčšina z nich sa podľa predsedu Republikovej rady SMK Pála Farkasa dostala do vládneho programu.
Strane sa však nepodarilo presadiť zmiernenie niektorých krívd občanom, ktorí boli v rokoch 1945 až 1948 postihnutí na základe kolektívnej viny. "Nie sme spokojní s tým, že vládna koalícia nebola schopná reagovať a hľadať spôsob, ako vyriešiť vôbec ten problém okolo kolektívnej viny. Ale nepovažujeme to za otázku, na ktorú je možné raz a navždy zabudnúť, to znamená, že je to otázka, ktorú niekedy v budúcnosti aj tak bude treba nejakým spôsobom vyriešiť," vyhlásil Bugár.
SMK podľa jeho slov nesúhlasí s tým, že tento problém sa dostal "zo stola", nemieni však presadzovať jeho riešenie proti vôli budúcich koaličných partnerov. Bugár potvrdil, že v dohodnutých programových tézach je zakotvený aj vznik maďarskej univerzity.
Na novinársku otázku, či táto priorita SMK nepostačuje ako kompenzácia za neriešenie problému kolektívnej viny, Bugár odvetil: "Ak sú tu ľudia, ktorí na základe kolektívnej viny boli potrestaní, tak to nemôžete nahradiť ani päťdesiatimi univerzitami."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.