ktorom v sobotu informovala tlač.
Hoci celkový počet žiadateľov o azyl v Belgicku klesá, z krajín uchádzajúcich sa o vstup do EÚ stále prichádza dosť žiadateľov. Vláda preto v piatok rozhodla, že zruší príspevok na dobrovoľný návrat do krajiny pôvodu, ktorý udeľovala odmietnutým Rumunom, Maďarom, Bulharom, Čechom, Poliakom a Slovákom. "Tieto osoby nemajú žiadnu šancu, aby sa im priznal štatút politických utečencov. Ich štáty totiž musia spĺňať určité veľmi presné demokratické kritériá, aby mohli vstúpiť do únie," povedal po zasadaní vlády premiér Guy Verhofstadt.
Belgická vláda sa zhodla, že jediným dôvodom podania žiadosti o azyl v ich prípade je získať tento príspevok na návrat domov. Minulý mesiac v Belgicku zaznamenali 1 769 žiadostí, čo je o 284 menej než za ten istý mesiac v minulom roku, uviedol premiér. Ak by sa údaje za prvých deväť mesiacov (14 039 žiadateľov) zovšeobecnili, v tomto roku by mal počet žiadateľov o azyl v krajine dosiahnuť 18 000 osôb (minulý rok to bolo 24 500 osôb), dodal. Rekordný bol rok 2000, keď úrady zaregistrovali 42 691 žiadostí.
V prvom polroku 2002 požiadalo v Belgicku o politický azyl 374 slovenských občanov, čo je pokles. Oproti predchádzajúcim rokom je situácia pomerne pokojná. V minulosti prichádzalo každý mesiac aj 300 Slovákov, čo opakovane viedlo k zavedeniu vízovej povinnosti zo strany Belgicka pre občanov SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.