predpokladaným časovým plánom. Taký je navrhovaný záver hodnotiacej správy Európskej komisie o SR, ktorú schvália a zverejnia zajtra v Bruseli. "Slovensko naďalej plní kodanské politické kritériá," píše sa v konečnom návrhu záverov k hodnotiacej správe, ktorý včera TASR získala.
Z dvoch ekonomických kritérií SR spĺňa jedno a druhé je schopná splniť vstupom do únie. "Slovensko je fungujúcou trhovou ekonomikou. Pokračovanie v súčasnej ceste reforiem by malo Slovensku umožniť čeliť konkurenčným tlakom v rámci únie," uvedie zajtra komisia. Slovensko dosiahlo od prvého posudku v roku 1997, keď neplnilo politické kritériá, "výrazný pokrok v ďalšom posilňovaní a prehlbovaní stability inštitúcií, ktoré zaručujú demokraciu, vládu zákona, ľudské práva a ochranu menšín". Hoci "istý pokrok" sa podarilo dosiahnuť v boji proti korupcii, táto zostáva "dôvodom vážneho znepokojenia", píše sa v návrhu, podľa ktorého "úsilie musí pokračovať".
Slovensko naďalej rešpektuje ľudské práva a slobody a vyvinulo výrazné úsilie v rozvoji a realizácii plánov na ochranu národnostných menšín. Závery správy oceňujú posilnenie právomocí vládneho splnomocnenca pre rómsku otázku i navýšenie financií na túto oblasť. "Prioritou by malo byť pokračovanie a posilnenie tohto úsilia, aby sa podarilo efektívne bojovať proti diskriminácii a zlepšiť životné podmienky rómskej komunity. Prijatie vyčerpávajúcej antidiskriminačnej legislatívy by bolo v tomto smere dôležitým krokom," upozorní komisia. Od roku 1997 dosiahlo Slovensko makroekonomickú stabilitu, došlo k urýchleniu reforiem. V makroekonomickej situácii možno urobiť zlepšenia, čo si však vyžaduje "naliehavé opatrenia s cieľom znížiť rozpočtový deficit a deficit bežného účtu", upozorní komisia. Za "nevyhnutné" označí reformu výdavkov, najmä v oblasti zdravotníctva a dôchodkov.
"Vysoká nezamestnanosť vyžaduje celý rad štrukturálnych reforiem, vrátane odstránenia demotivujúcich účinkov systému sociálnej ochrany a zavedenia pružnejšej legislatívy v oblasti práce," zdôrazňuje komisia v návrhu správy o SR. V oblasti preberania legislatívy a stále viac aj v posilňovaní administratívnych kapacít urobilo Slovensko od roku 1997 "veľmi dobrý pokrok". "Štrukturálne slabiny, ktoré pretrvávajú vo viacerých oblastiach ako právo spoločností, dopravná politika, životné prostredie a finančná kontrola, sa do veľkej miery podarilo napraviť," píše sa v návrhu, ktorý bude komisia schvaľovať v stredu 9. októbra.
Čo sa týka administratívy, Slovensko "do veľkej miery dosiahlo dostatočné, ale stále krehké kapacity potrebné na efektívne uplatňovanie a vymáhanie legislatívy", zhodnotí v stredu komisia. Pri 27 uzavretých kapitolách "Slovensko vo všeobecnosti plní záväzky, ktoré dalo v prístupových rokovaniach", uvedie EK. Text, ktorý získala TASR, je konečným návrhom znenia strategického dokumentu o rozšírení a záverov k hodnotiacim správam o jednotlivých kandidátskych krajinách.
Podľa komisie Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Cyprus a Malta spĺňajú politické kodanské kritériá a ekonomické kritériá splnia v čase vstupu, píše sa v návrhu takmer stostranového dokumentu, ktorý má TASR k dispozícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.