hlásia do výberového konania na svoje uvoľnené miesto. Úrad pre štátnu službu podľa predsedu Ľubomíra Plaia už zaregistroval takéto prípady, nie je však voči nim oprávnený vyvodiť žiadne dôsledky.
Zákon, ktorý bol už niekoľkokrát novelizovaný, garantuje odstupné vo výške piatich platov všetkým zamestnancom, ktorí po jeho účinnosti nepožiadali o prijatie do dočasnej štátnej služby, nezložili sľub štátneho zamestnanca alebo nesplnili podmienky. Tí museli najneskôr do konca septembra opustiť štátnu správu, pritom legislatíva im vyslovene nezakazuje uchádzať sa znovu o miesto v konkurze. Úrad síce porovnáva evidenciu štátnych zamestnancov pri ukončení pracovného pomeru so zoznamom záujemcov, prihlásených do výberového konania, môže však nanajvýš apelovať na morálku úradníkov, ktorou ich zaväzuje etický kódex. "Zákon je postavený tak, že na odstupné majú všetci nárok a nemáme zákonné prostriedky na to, aby sme človeku, ktorý si vzal odstupné, zabránili prihlásiť sa do výberového konania a v prípade, že uspeje, ho nevymenovali do štátnej služby," komentoval situáciu Ľ. Plai.
Do konca septembra rozviazali štátne úrady pomer s vyše 1600 z celkovo 34 000 štátnych zamestnancov, pričom náklady na ich odstupné dosahujú podľa predbežných údajov takmer 113,5 milióna korún. Tie hradia príslušné služobné úrady zo svojich rozpočtov a zatiaľ žiaden z nich neavizoval, že by nemal na tento účel dostatok peňazí. Najviac ľudí opustilo pracovné miesta na ministerstvách a v orgánoch v ich pôsobnosti a na okresných úradoch. (tasr)
Autor: TEST
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.