argumentov. Ste ako dravec, ktorú chce pohltiť malé krajiny," vyhlásil predseda výboru irackého parlamentu pre náboženské otázky Abdul Azíz Kajlani. Ďalší predstaviteľ irackého zákonodarného zboru, šéf výboru pre financie, obchod a plánovanie Abdul Azíz Švajš, odmietol obvinenia, že jeho krajina vlastní zbrane hromadného ničenia.
Britský premiér Tony Blair včera vyhlásil, že zdieľa s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom rovnaký názor na hrozbu, ktorú v súčasnosti predstavuje režim irackého prezidenta Saddáma Husajna. Podľa Blaira Veľká Británia a USA očakávajú od OSN, aby dala jasne najavo svoje odhodlanie zbaviť Saddáma Husajna chemických, biologických a jadrových zbraní. "Chceme, aby Organizácia Spojených národov irackému režimu jasne tlmočila svoje odhodlanie, a iracký režim si musí uvedomiť, že vôľu OSN je potrebné rešpektovať," povedal ministerský predseda.
Skôr pozitívne boli prvé reakcie na Bushov prejav zo strany austrálskych a japonských predstaviteľov. Ako konštatoval austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer, americký prezident dal Saddámovi jasne najavo, že iracký režim musí pristúpiť k odzbrojeniu, alebo bude čeliť vážnym následkom. Nevylučuje sa vyslanie austrálskych vojakov do Iraku v prípade, že sa USA rozhodnú vojenskou cestou zvrhnúť irackého diktátora.
Novozélandský minister zahraničných vecí Phil Goff medzitým konštatoval, že "akýkoľvek zásah proti Iraku musí byť multilaterálny a schválený v OSN". Podľa Goffa Irak ešte nie je "jasnou a bezprostrednou hrozbou, ktorá by si vyžadovala sebaobranu v podobe vojenského zásahu".
Hovorkyňa japonského premiéra Džuničira Koizumiho privítala Bushovo vyjadrenie, že je dôležité, aby sa ďalšie kroky voči Iraku prijímali v súlade s rezolúciou OSN. "Z tohto pohľadu prejav vítame," povedala.
Čína včera oznámila, že aj naďalej presadzuje politické riešenie irackej krízy pod vedením OSN. Zároveň vyzvala Bagdad, aby splnil doterajšie rezolúcie OSN. Kľúčovým je v irackej otázke návrat zbrojných inšpektorov a vypracovanie "objektívnej" správy o výsledkoch ich misie, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Zároveň však vyhlásila, že Irak musí zničiť všetky zbrane hromadného ničenia na svojom území a pripraviť podmienky pre návrat zbrojných inšpektorov, aby tak umožnil "politické riešenie pod záštitou OSN".
Autor: Bagdád/Londýn/Canberra/Tokio/Peking (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.