by mal byť dokončený najneskôr šesť týždňov po skončení prístupových rokovaní, ktoré sa očakáva na decembrovom summite v Kodani. Vyplýva to z návrhu strategického dokumentu, ktorý Európska komisia schváli dnes.
Výsledok rokovaní so všetkými desiatimi krajinami, ktoré EK v stredu odporučí na vstup, bude zahrnutý do jedného právneho dokumentu - Zmluvy o pristúpení do EÚ. Jej príprava sa začala už v marci 2002 a už teraz obsahuje väčšinu vyjednaných opatrení a zmien. Keď sa text zmluvy definitívne dokončí, čo by nemalo byť neskôr ako šesť týždňov po uzavretí rokovaní, a vyjadria s ním súhlas všetky zúčastnené strany, komisia príjme tzv. stanovisko k žiadostiam o členstvo. EK tak plánuje urobiť vo februári 2003. Potom sa bude musieť vyjadriť Európsky parlament a nakoniec o prijatí nových členov rozhodne Rada ministrov. Až potom dôjde k podpisu prístupovej zmluvy, komisia počíta s termínom na jar 2003. Hoci v dokumente sa presnejší termín neuvádza, v Bruseli koluje už dlhšie dátum 16. apríl 2003.
Zmluva vydaná vo všetkých terajších i budúcich oficiálnych jazykoch únie, ktorá bude obsahovať dátum vstupu nových členských štátov, pôjde potom na ratifikáciu do terajších i budúcich členských krajín. Bude obsahovať ustanovenia, ktoré by umožnili jej ratifikáciu, aj keby ju niektorá z pristupujúcich krajín neratifikovala. EK v dokumente navrhuje, aby sa budúce členské štáty po podpise prístupovej zmluvy zúčastňovali aspoň ako pozorovatelia na všetkých dôležitých výboroch, agentúrach a ďalších orgánoch.
Presnejšie návrhy v tomto smere predloží EK pred decembrovým summitom v Kodani. Pozorovateľov plánuje po podpise zmlúv pozvať aj Európsky parlament a budúci noví členovia by sa mali vhodným spôsobom zapojiť aj do prijímania novej legislatívy a rozhodovacieho procesu v Rade ministrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.