Dobrotka to včera zdôvodnil tým, že pošta už tri roky v cenách nezohľadňovala infláciu, ktorá v súčte predstavuje okolo 24 percent.
Zdražovanie si podľa neho žiada aj plánovaný vstup Slovenska do Európskej únie, kde sú poplatky trojnásobne vyššie ako u nás. V dlhodobom výhľade do roku 2006 by sa slovenské poštové služby mali dostať na cenovú úroveň európskych, čo v konkrétnom vyjadrení môže znamenať, že za šesťkorunový list zaplatíme o 10 korún viac. Plánované zvýšenie cien služieb ešte musí schváliť Poštový úrad.
Slovenská pošta podľa riaditeľa Dobrotku dosiahla za osem mesiacov tohto roka zisk takmer 400 miliónov korún, a to aj napriek tomu, že nedošlo k úprave poštových taríf. "Kladný vplyv na lepšie plnenie hospodárskeho výsledku majú výnosy, kde od začiatku roka zaznamenávame nárast vo všetkých hlavných činnostiach," konštatoval generálny riaditeľ. Vplyv na kladný hospodársky výsledok majú aj úspory nákladov.
Napriek kladnému hospodárskemu výsledku dôjde v tomto roku k radikálnemu poklesu ziskov.
Slovenská pošta má pripravený projekt, v ktorom v horizonte niekoľkých rokov počíta s prenájmom približne 600 menších stratových pôšt. Definitívne rozhodnutie však padne až po zhodnotení efektívnosti tohto kroku.
Prenájom poštových služieb si Slovenská pošta vyskúša v jednej pilotnej prevádzke. Riaditeľ Dobrotka však upozornil, že prenájom neznamená zatváranie pôšt, aj keď oproti štátom Európskej únie ich má Slovensko nadštandardné množstvo. Ak v krajinách únie na jednu poštu pripadá päťtisíc obyvateľov, na Slovensku je to o takmer dvetisíc ľudí menej.
Daniel VRAŽDA
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.