zaistenia odzbrojovania Iraku.ä
"Irak je vo svojej hrozbe osamotený - je v spolku sám so sebou," poznamenal Straw na tlačovej konferencii po rozhovoroch so svojim iránskym partnerom Kamálom Charázím.
Iránsky minister zahraničných vecí zopakoval negatívnu pozíciu svojej krajiny vo veci prípadného útoku a dodal, že problém môže byť riešený aj diplomaticky a prostredníctvom OSN.
Egyptský prezident Husní Mubarak označil včera najnovší prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha za pozitívny. Podľa jeho slov ponúka Bagdadu príležitosť reagovať na požiadavky OSN na odzbrojenie a zničiť všetky zbrane hromadného ničenia.
Podobne ako ďalšie arabské štáty sa však stavia proti vojenskému útoku na Irak a vyzval na čo najrýchlejší návrat zbrojných inšpektorov OSN do krajiny. S tým zasa nesúhlasia USA až do prijatia novej tvrdej rezolúcie voči Bagdadu.
Americké a britské vojenské lietadlá zaútočili včera na pozíciu irackej protivzdušnej obrany v severnej "bezletovej" zóne. Oznámila to armáda USA s tým, že nálet bol reakciou na ohrozenie lietadiel. Útok na protileteckú obranu severozápadne od mesta Mósul je v tomto roku 47. zásahom západných spojencov, ktorí dohliadajú na bezletové zóny zriadené na severe a juhu Iraku po vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
Autor: Teherán/Káhira (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.