únii
Brusel (TASR) - Európska komisia odporučila včera desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska na vstup do Európskej únie v roku 2004. Pred poslancami Európskeho parlamentu v Bruseli to oznámil predseda EK Romano Prodi.
Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Cyprus by mali prístupové rokovania s EÚ uzavrieť do konca tohto roka a na jar 2003 podpísať prístupové zmluvy, vyhlásil Prodi. "Desať kandidátskych krajín bude pripravených na vstup" v roku 2004, povedal. Podľa Prodiho pôjde o "historické ukončenie budovania Európy". V čase silnejúcej debaty v členských krajinách o nevýhodách rozšírenia Prodi zdôraznil, že "náklady na rozšírenie budú neporovnateľne nižšie ako náklady v prípade nerozšírenia". EÚ tiež musí viac informovať terajších obyvateľov únie o rozšírení, aby ho jednoznačne podporili, podčiarkol.
Podľa komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena si všetkých desať krajín zaslúžilo dnešné odporúčania, keďže dosiahli významný pokrok v plnení prístupových kritérií. Verheugen aj Prodi upozornili, že veľkým problémom vo väčšine kandidátskych krajinách je korupcia a obchodovanie s ľuďmi. "Pri hodnotení sme však nenašli žiaden špecifický problém, ktorý by sa nedal vyriešiť do konca budúceho roku," ubezpečil Verheugen. Aby sa prístupové rokovania s desiatimi uchádzačmi podarilo ukončiť v decembri, únia potrebuje na bruselskom summite koncom mesiaca dospieť k dohode o finančných otázkach rozšírenia. Verheugen preto vyzval členské štáty, aby boli pripravené na kompromisy. Komisár kandidátske krajiny upozornil, že musia pokračovať v reformách a príprave, čo bude komisia prísne sledovať až do dňa vstupu. Po vstupe bude únia totiž môcť uplatniť ochranné klauzuly, ktoré umožnia komisii prijať opatrenia, ak noví členovia prvé dva roky po vstupe budú narúšať fungovanie vnútorného trhu.
Komisia v schválenom strategickom dokumente podporila úsilie Bulharska a Rumunska vstúpiť do únie v roku 2007. Turecku však nenavrhla žiadny termín začatia prístupových rokovaní. Odporúčaniami komisie sa budú zaoberať lídri členských štátov EÚ na summite v Bruseli 24.-25. októbra, ktorí majú schváliť konečný zoznam pripravených kandidátskych krajín. Cieľom je ukončiť rokovania s nimi na decembrovom summite v Kodani 12.-13. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.