Schuster: Sme medzi najlepšími, ale ešte sme nevyhrali
Korupcia, nezamestnanosť a riešenie rómskej otázky sú najdôležitejšie otázky, ktorými by sa mala nová vláda čo najskôr zaoberať, uviedol včera
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prezident SR Rudolf Schuster po stretnutí s vedúcim Delegácie Európskej komisie (EK) v SR veľvyslancom Ericom van der Lindenom pri príležitosti zverejnenia pravidelnej hodnotiacej správy o pokroku SR na vstup do Európskej únie (EÚ) a Strategického dokumentu komisie.
Schuster ocenil jej pozitívne hodnotenie, ale pripomenul, že ešte pred vstupom do bloku treba vykonať množstvo náročnej práce. "Sme medzi najlepšími, ale ešte sme nevyhrali, pred nami je referendum i ratifikačný proces EÚ," dodal prezident.
Ako pripomenul Linden, správa pomenúva oblasti, v ktorých je nutné zlepšenie, vyzdvihol však jej pozitívny charakter. "Nemožno si ale teraz sadnúť a čakať na rok 2004," uviedol. Linden tiež zdôraznil, že kontrolná práca komisie bude pokračovať monitoringom pokroku kandidátskych krajín a bude sledovať implementáciu zákonov. Šesť mesiacov pred vstupom EK pripraví monitorovaciu správu, podobne ako v prípade členských štátov, ktorá zhodnotí implementáciu acqui. Prípadné sankcie by sa podľa jeho slov dotkli nemožnosti využitia všetkých výhod, ktoré členstvo v bloku ponúka.
Linden zároveň vyjadril presvedčenie, že nová slovenská vláda urobí rýchle opatrenia v oblasti boja proti korupcii. "EK privítala akčný plán boja s korupciou, je to krok vpred," uviedol. Zdôraznil však, že plán je potrebné implementovať, čo určite nebude ľahké. Je to jav, ktorý je rozšírený v mnohých krajinách, a za ktorý platí spoločnosť a obyvatelia. Pripomenul, že EÚ prostredníctvom programov predvstupovej pomoci podporuje boj proti korupcii.
Schuster je presvedčený, že nová vláda prijme rýchle opatrenia v tejto oblasti. Prezident vyzdvihol aj nutnosť zlepšenia postavenia rómskej menšiny na Slovensku a upozornil na problém nezamestnanosti. "Je tu vysoká nezamestnanosť, ktorá je, navyše, nerovnomerne rozložená v regiónoch," uviedol. Jej riešenie, ktoré súvisí aj s rómskou otázkou, spája hlava štátu s regionálnym rozvojom. Nevyjadril sa kriticky na adresu plánu zaradiť rómsku otázku pod rezort kultúry, dôležité je podľa neho, aby sa začala riešiť. "Na rómsku otázku je vyčlenených asi 600 miliónov korún, ktoré sú určené na bývanie, vzdelávanie a ďalšie oblasti," uviedol. Zdôraznil však, že lepšia budúcnosť pre Rómov je spojená aj so zjednotením rómskych iniciatív a riešenie otázky cez samosprávy. "Mala by to byť apolitická otázka a projekty musia byť presne smerované," dodal.
Ako povedal Linden, EK nezasahuje do prerozdeľovania právomocí vo vláde, očakáva však, že rómskym problémom, ktorý je nielen na Slovensku, sa kabinet bude intenzívne zaoberať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.