2004. Cesta k najväčšiemu rozšíreniu únie v histórii sa tým však neskončila.
Na úniu i budúcich členov čaká ešte celý rad úloh. Stredajšie rozhodnutie EK je len návrhom, konečné rozhodnutie o zozname pripravených krajín príjmu šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky na summite v Bruseli 24. - 25. októbra. Táto vrcholná schôdzka bude rozhodujúca pre dodržanie časového plánu rozšírenia, podľa ktorého by sa mali rokovania skončiť na decembrovom summite v Kodani 12. - 13. decembra.
Lídrov EÚ totiž čaká ťažká úloha dohodnúť spoločné stanoviská k najcitlivejším finančným otázkam v procese rozšírenia. Nevyriešené ostávajú príspevky nových členov do spoločného rozpočtu EÚ a prípadné kompenzačné platby, ktoré by ich zachránili od postavenia čistých prispievateľov. Nezhody panujú v otázke priamych platieb pre poľnohospodárov nových krajín, treba dohodnúť rozdelenie peňazí na podporu regiónov. Komisia v strategickom dokumente v podstate potvrdila svoj návrh finančného rámca z januára tohto roku, ktorý členské krajiny rozdelil.
Najostrejšie proti nemu vystupujú tí, ktorí do rozpočtu platia najviac - Nemecko, Holandsko, Švédsko a Británia. "Aby sme dodržali časový plán (rokovaní), na bruselskom summite potrebujeme dohodu," zdôraznil v stredu komisár pre rozšírenie Günter Verheugen a vyzval členské krajiny, aby boli pripravené na kompromisy. Ešte pred bruselským summitom sa chce EÚ a kandidáti zbaviť posledných neuzatvorených "nefinančných" kapitol, v prípade Slovenska ide o hospodársku súťaž.
Bruselský summit sa uskutoční týždeň po druhom írskom referende o Zmluve z Nice, ktoré je naplánované na 19. októbra. Na jeho výsledok bude Európa čakať s ešte väčším napätím ako na stredajšie odporúčania EK. Tie boli totiž niekoľko týždňov vopred jasné, ale výsledok referenda v Írsku jasný zďaleka nie je. Predstavitelia EÚ sa netaja, že odmietnutie zmluvy nevyhnutnej pre prijatie nových krajín by zdržalo celý proces rozšírenia. Hoci nikto nechce nahlas hovoriť o skutočných dôsledkoch krachu Nice, šéf europarlamentu Cox sa v stredu dostal až do roku 2006, keď uvažoval o následných krokoch, ktoré by po zápornom výsledku referenda museli nasledovať. Komisár Verheugen priznal, že si nie je istý, či by rozšírenie bez Nice vôbec mohlo pokračovať.
Ak Íri nakoniec Nice schvália a lídri pätnástky sa v Bruseli dohodnú na spoločných stanoviskách k rozpočtu a poľnohospodárstvu, budú sa môcť začať intenzívne záverečné vyjednávania s kandidátmi. Premiérom budúcich členských krajín únia predstaví výsledky bruselskej schôdzky na minisummite v Kodani 28. októbra. Od začiatku novembra budú v podstate nepretržite prebiehať záverečné rokovania, v ktorých sa bude každý snažiť vybojovať čo najlepšie podmienky. Na jednej strane stola bude pätnástka členských krajín na čele s predsedajúcim Dánskom, na druhej desiatka budúcich členov vrátane Slovenska. Rokovať sa bude po desiatich líniách, ktoré sa však budú navzájom ovplyvňovať. Je veľmi pravdepodobné, že najcitlivejšie problémy sa podarí vyriešiť až na najvyššej úrovni počas summitu v Kodani, ktorý je síce naplánovaný na 12. - 13. decembra, ale väčšina delegácií a novinárov si hotely rezervovala až do 16. decembra.
Ak všetko skončí dobre a rokovania sa v Kodani podarí úspešne uzavrieť, začnú sa záverečné práce na príprave asi tisícstranovej prístupovej zmluvy, ktorá bude obsahovať aj presný dátum vstupu nových členov. Po vyjadrení EK, EP a Rady ministrov by ju mala únia s budúcimi novými členmi podpísať "na jar 2003", hovorí sa o 16. apríli. Potom sa začne proces jej ratifikácie v členských i kandidátskych krajinách. Po nej zmluva vstúpi do platnosti a nové krajiny sa oficiálne stanú členmi únie. Hoci v bruselských inštitúciách sa stále pracovne narába s termínom vstupu k 1. januáru 2004, silnejú hlasy, že proces ratifikácie sa dovtedy nepodarí dokončiť a k rozšíreniu dôjde až v priebehu roku 2004. Cieľom je, aby sa občania nových krajín mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2004.
Prehľad hlavných udalostí od stredajšieho odporúčania EK až po vstup nových krajín do EÚ:
19. október - druhé referendum v Írsku o Zmluve z Nice
24. - 25. október - summit EÚ v Bruseli
28. október - minisummit EÚ a kandidátskych krajín v Kodani začiatok novembra - začnú sa záverečné intenzívne rokovania EÚ s kandidátmi
18. - 21. november - týždeň rozšírenia v Európskom parlamente, vrátane schválenia parlamentnej rezolúcie o pripravenosti kandidátov
12. - 13. december - summit v Kodani, kde by sa mali skončiť prístupové rokovania jar 2003 (asi 16. apríl) - podpis prístupovej zmluvy, začiatok ratifikácie
júl 2003 - správa EK o plnení záväzkov v príprave budúcimi členmi
1. január 2004 (?) - vstup nových členov do EÚ
jún 2004 - voľby do Európskeho parlamentu s účasťou nových členov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.