ničenia.
"Americká administratíva môže vyslať koho chce na návštevu miesta an-Násr a al-Furát, ktoré podľa jej podozrení slúžia na výrobu zbraní hromadného ničenia," vyhlásil na tlačovej konferencii v Bagdade vicepremiér a minister pre vojenskú industrializáciu Abd al-Tawáb Mulla Hawaiš, ktorý je zodpovedný za iracký zbrojný program. "Ak chce americká administratíva tieto dve miesta vidieť, vyzývame ju, nech tak urobí okamžite," dodal.
Uvedené miesta sa spomínajú v nedávnej správe britského premiéra Tonyho Blaira a americký prezident George W. Bush spomenul al-Furát v pondelkovom prejave, v ktorom vyhlásil, že v prípade potreby Irak odzbrojí aj s použitím sily.
Hawaiš vyhlásil, že obe zariadenia slúžia na výrobu stavebných materiálov a v rokoch 1992-98 ich navštívili zbrojní inšpektori OSN, hlavne z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Iracký vicepremiér dodal, že zariadenia boli opakovane zničené pri amerických náletoch v roku 1991 (v rámci vojny v Perzskom zálive po irackej invázii do Kuvajtu) a v roku 1998 (po tom, čo OSN kvôli obštrukciám zo strany Bagdadu stiahla z Iraku svojich inšpektorov). Hawaiš odmietol tvrdenia USA, že Irak vyrába zbrane hromadného ničenia. "Ako zodpovedný za iracké zbrojné programy, potvrdzujem, že nemáme zbrane hromadného ničenia a nemáme v úmysle ich vyrábať," povedal.
Ako dodal, v prípade, že Spojené štáty spustia vojenskú akciu zameranú na zvrhnutie vlády prezidenta Saddáma Husajna, Irak im dá "nezabudnuteľnú lekciu". "Ak sa Američania dopustia ďalšej pochabej akcie proti Iraku, dáme im lekciu, na ktorú nezabudnú," vyhlásil.
Na novinársku otázku, čo môže Irak robiť proti americkej vojenskej prevahe, Hawaiš povedal: "Budú sa sústrediť na letecké útoky, aby zničili našu infraštruktúru, ale keď sa dostanú na zem, nebudú schopní pohnúť sa ani o centimeter. Sme mierumilovní ľudia, ale keď bojujeme, bojujeme zúrivo, lebo bránime našu existenciu, naše dedičstvo a našu budúcnosť."
Po Bushovom prejave, v ktorom obvinil Bagdad zo snáh o získanie atómovej zbrane, ako aj z plánovania biologického a chemického útoku proti USA, Biely dom zverejnil satelitné fotografie dvoch údajných zbrojných zariadení. Analytik americkej Obrannej spravodajskej agentúry v utorok identifikoval ďalšie dve.
Irackí predstavitelia opakovane popierajú tvrdenia, že pracujú na nukleárnych zbraniach. Americká rozviedka si nemyslí, že by Saddám nejaké vyvinul, je však presvedčená, že do roku 2010 by atómové zbrane mohol mať.
Irak pod obrovským tlakom USA 16. septembra súhlasil s návratom zbrojných inšpektorov OSN, Bezpečnostná rada (BR) OSN sa však zatiaľ nedohodla na tom, aké intenzívne majú kontroly byť. Bush chce od Kongresu získať podporu pre jednostrannú akciu v prípade, že BR neschváli dostatočne tvrdý inšpekčný režim, ktorý by mohol odhaliť iracké zbrojné programy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.