kvôli hlúpostiam. Cítite sa nemilovaná, slabá, chorá a na slušne a milo položenú otázku nervózne čosi zamrmlete, hoci najradšej by ste hodili do dotyčného to, čo máte najbližšie. Prečo je to tak? Pozrite sa do kalendára a zistíte, že sa blíži termín menštruácie. S ňou potom všetky naozajstné aj fiktívne problémy zmiznú.
Ťažkosti a nepríjemnosti, ktoré trápia ženy v dňoch pred menštruáciou označuje medicína výrazom predmenštruačné napätie. V Európe ním trpí najmenej každá tretia žena v plodnom veku. Americká odborná literatúra uvádza, že zo 40 miliónov žien má 23 miliónov v dňoch pred menštruáciou rôzne psychické a fyzické ťažkosti, ktoré sa zvyčajne začnú prejavovať po 35. roku ženy.
Príčin je viac. Britskí odborníci tvrdia, že u väčšiny žien trpiacich predmenštruačným napätím, sa prejavuje nedostatok dôležitých nenasýtených mastných kyselín a vitamínu B6, čo má za následok zníženie hladiny hormónu serotonínu. Tá môže spôsobiť aj depresiu alebo nadmernú podráždenosť. Ďalší odborníci u týchto žien v druhej polovici mesačného cyklu zaznamenali zníženú produkciu progesterónu, ktorý má okrem iného na starosti aj odvodňovanie organizmu. V bunkách sa preto hromadí voda a žena môže mať preto opuchnuté očné viečka, nohy, brucho a ďalšie časti tela.
Podľa psychológov ide o akýsi ventil uvoľňujúci ženu od každodenných starostí. Ťažkosťami chce dať okoliu najavo, že jej trpezlivosť má určité hranice a stačí iba málo na to, aby pohár pretiekol. Napätie je tak jednou z obranných reakcií proti preťaženiu.
Rôzne rodinné a manželské nezhody, strach o zamestnanie a pod. môžu predmenštruačné napätie zvýšiť a zo ženy sa môže stať "klbko nervov" - všetko ju bolí, na nič sa nemôže sústrediť, cíti sa unavená, škaredá, nešťastná.
Predmenštruačné napätie dokáže odstrániť alebo aspoň utlmiť celý rad liekov. Dôležitá je tiež strava, pretože poruchy v hormonálnom systéme môžu vyvolať nepravidelnosti v hospodárení organizmu s vodou a minerálnymi látkami. Tu sa potvrdzuje, že soľ nie je vždy nad zlato, pretože soľ viaže vodu a spôsobuje opuchy. Preto by ženy v druhej polovici mesačného cyklu mali veľmi málo soliť aj koreniť.
Odporúča sa aj menej piť, ale zato jesť viac ovocia a zeleniny. Nevhodné je ráno neraňajkovať, pretože dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi, čo vedie k pocitu únavy a podráždenosti.
Predmenštuačné napätie je oveľa menšie počas dovolenky a nejaký čas po nej. Z toho vyplýva, že v týchto kritických dňoch, kedy hrozí "povolenie ventilu", treba viac odpočívať, dlhšie spať, chodiť na prechádzky, vyvarovať sa námahy, neplánovať si generálku v byte. Treba prečkať toto nepríjemné obdobie s vedomím, že neznamená žiadnu tragédiu ani nebezpečenstvo. Po niekoľkých dňoch sa všetko vráti do svojich koľají.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.