pripomína holokaust a jeho obete. Stojí na západnom okraji Jeruzalema na pahorku Har hazikaron - (Spomínanie).
Izraelský parlament rozhodol o stavbe pamätníka v auguste 1953. V roku 1954 položili základný kameň ústredného archívu a knižnice. V ďalších rokoch pamätník rozšírili, v komplexe pribudlo množstvo ďalších umeleckých diel. V objekte pri pamätníku Jad Vasem je knižnica s najväčšou zbierkou kníh o holokauste. Knižnica archivuje viac než 72- tisíc kníh a mnoho ďalších dokumentov z celého sveta. V archíve je uložených približne 50- miliónov strán archívnych dokumentov. Sú medzi nimi fotografie, filmy, videozáznamy, ktoré sú prístupné pre širokú verejnosť.
Pamätník Jad Vasem obetiam holokaustu má aj svoj jedinečný archív, ktorý sa začína už pri parkovisku. Celú uličku obklopuje rad eukalyptových stromov. Stromy, symbolizujúce život, vysadili na pamiatku tých, ktorí riskovali svoj život a život rodiny, keď počas vojny zachraňovali Židov. Mená ľudí, ktorí riskovali svoje životy sú vryté do tabúľ, umiestnených pod stromami, ktoré tvoria časť pamätníka. Prvý strom vysadili v máji roku 1962, počet stromov stále vzrastá. Pod stromom číslo 14 nájdeme meno Oskara Schindlera. Jeho spomienky spoznal celý svet vďaka filmu, ktorý v roku 1993 nakrútil Steven Spielberg.
Najviac na návštevníka zapôsobí pomník, postavený na pamiatku deťom, ktoré zahynuli v koncentračných táboroch. Postavili ho Edit a Abraham Siegelovci na pamiatku syna Uziela a ďalších nevinných obetí. Podzemná jaskyňa je virtuálnym hrobom viac než 1,5 milióna nevinne zavraždených detí židovského pôvodu. Pri vchode sú umiestnené portréty detí, na ktorých je vidieť utrpenie. Vo vnútornej časti je strecha obklopená drobnými hviezdami, z ktorej každá symbolizuje jednu obeť. Celý dojem dotvára mužský a ženský hlas, ktorý číta mená obetí anglicky a hebrejsky.
Pri východe z jaskynného pamätníka nás upúta skupina sôch Borisa Sakstiera. V jednej z poľských škôl učil Korczak. Spolu so svojimi študentmi zahynul v Auschwitze. V okolí pamätníka je trávnatá plocha na ktorej je železničný vozeň v akých Židov brali do koncentračných táborov. Kamenná budova vymaľovaná na bielo dostala názov "Pamätná hala". Vo vnútri horí stály plameň, pri ktorom sú umiestnené pozostatky zavraždených. Plameň osvetľuje názvy najznámejších koncentračných táborov: Auschwitz, Majdanek, Buchenwald, Mauthausen, Dachau, Terezín.
Pri tomto symbolickom pamätníku, ktorý postavili pre 6 miliónov nevinných obetí, každý rok organizujú spomienkovú slávnosť. Spomienkou na obete je aj umelecké múzeum, kde sú vystavené umelecké diela, ktoré vznikli v koncentračných táboroch. V múzeu sú vystavené diela Otta Ungara, Petra Ginza, Karola Fleischmanna, ktorých autori boli väznení v Terezíne.
Dôležitou časťou Jad Vasemu je historické múzeum. Fotografie, dokumenty a iné predmety pomocou audiovizuálnej techniky poukazujú na hrôzu holokaustu. Celá tragédia je chronologicky spracovaná od prvých okamihov až po dejiny jednotlivých koncentračných táborov. Autentické zábery poukazujú na neľudské podmienky v akých väzni žili. Niektoré zábery pôsobia na návštevníkov až drasticky. Kto navštívi tento pamätník, dlho mu zostane v pamäti to, čo v Jad Vasem videl.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.