podstatne viac slovenských Rómov, ktorí sú dlhodobo na návšteve u svojich českých príbuzných. "Ich počty nepoznáme, ale odhadujú sa na niekoľko tisícok," povedal pre TASR podpredseda Rady vlády pre rómske záležitosti Roman Krištof.
V najproblematickejších regiónoch na severnej Morave a na severe Čiech žije množstvo slovenských Rómov u príbuzných bez toho, aby sa prihlásili na pobyt. "Nemajú české občianstvo a ani nemajú šancu získať ho," hovorí Krištof, podľa ktorého má väčšina českých Rómov etnicky korene na Slovensku. Rómovia získavajú v ČR skôr sezónnu alebo príležitostnú prácu, ale keď o ňu prídu, nemajú tu žiadne zabezpečenie. Krištof priznáva, že je to jav nevítaný, pretože sťažuje sociálnu situáciu českých Rómov a ich integráciu do spoločnosti. "Rozhodne by som však nenavrhoval represívne riešenie," dodal. Tento rok v ČR požiadalo o azyl 472 Slovákov, pričom minulý rok to bolo 388 žiadateľov.
Podľa Marie Masaříkovej z tlačového odboru českého ministerstva vnútra posledné tri mesiace Slováci dokonca viedli v počte žiadostí o azyl. V júli v ČR hľadalo azyl 99 ľudí zo Slovenska z celkového počtu 580 žiadostí, v auguste požiadalo o azyl 111 slovenských občanov z celkového počtu 580 žiadostí a v septembri sa počet zvýšil na 135 zo 606 žiadostí. Počet slovenských občanov žiadajúcich azyl v ČR sa tak od roku 1993 zvýšil na 1631.
Mnohých slovenských Rómov vyháňa za hranice hlavne úžera. Ostravská rómska poradkyňa Lýdia Poláčková pre denník Mladá fronta Dnes (MfD) potvrdila, že vie o viacerých Slovákoch, ktorí do Ostravy utiekli pred úžerníctvom. "Rozprávali, ako sa roky nemohli vymaniť z úrokov, ktoré stále rástli," dodala. Mikuláš Horváth z ostravského združenia Dženo je presvedčený, že úžerníci na Slovensku ničia celé osady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.