Návrh, ktorý bol predložený v stredu na rokovanie vlády, však Šimko stiahol a novinárom odmietol spresniť dôvody svojho rozhodnutia. Šimka nominovala SDKÚ do kresla ministra obrany.
Trvalá ochrana sa v súčasnosti poskytuje len prezidentovi, predsedovi parlamentu, premiérovi, predsedovi Ústavného súdu a ministrovi vnútra. Komplexnú ochranu však má len prvá trojica najvyšších ústavných činiteľov. U predsedu Ústavného súdu a ministra vnútra sa ochranné opatrenia vykonávajú s prihliadnutím na vývoj bezpečnostnej situácie.
V súčasnosti upravuje oblasť ochrany určených osôb a zahraničných predstaviteľov zákon o Policajnom zbore, vládne uznesenie, ktoré určuje okruh osôb a objektov pod ochranou, ako aj ďalšie vládne uznesenie o zabezpečení prepravy členov vlády vodičmi Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR.
Spomínané uznesenia zahŕňajú všetkých najvyšších ústavných činiteľov, ministrov a zahraničných predstaviteľov, ktorým prepravu a ochranu vykonáva úrad, s výnimkou ministra obrany. Tomu vykonáva tieto služby Vojenská polícia. Šimko argumentuje, že súčasný stav zabezpečovania prepravy ministra obrany príslušníkmi Vojenskej polície nie je v súlade s uznesením vlády z roku 1995 o zabezpečení prepravy členov vlády vodičmi Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR.
Okrem toho "vzhľadom na zvyšovanie zahraničnej aktivity vo všetkých oblastiach, najmä v súvislosti s naším vstupom do NATO, môže byť ohrozená bezpečnosť osoby ministra obrany zo strany niektorých osôb, ktorých záujmy nie sú v súlade s terajšou orientáciou Slovenskej republiky", uvádza sa v návrhu.
Zástupca riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Ján Packa nekomentoval návrh z dielne ministra vnútra Ivana Šimka. Zdôraznil však, že Ministerstvo obrany je silovým rezortom. "Ak vláda návrh schváli, minister obrany bude mať rovnakú ochranu ako minister vnútra," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.