mierových riešení medzinárodných konfliktov, o posilnenie demokracie a ľudských práv, o pokrok hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
V zdôvodnení Nobelov výbor pripomenul Carterovu účasť na dosiahnutí mierových dohôd z Camp Davidu medzi Izraelom a Egyptom koncom 70. rokov, ako aj aktivity jeho strediska, ktoré práve v tomto roku oslavuje 20. výročie vzniku. Jimmy Carter, ktorého 2. novembra 1976 zvolili americkí voliči tesnou väčšinou hlasov za 39. prezidenta USA, sa narodil 1. októbra 1924 v Plains v americkom štáte Georgia. V roku 1976 sa stal kandidátom Demokratickej strany na úrad najvyššieho predstaviteľa USA. V následných voľbách porazil úradujúceho prezidenta krajiny Geralda Forda a po slávnostnej inaugurácii 20. januára 1977 sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý prišiel do Bieleho domu peši. Medzi veľké zahraničnopolitické úspechy jeho administratívy možno zaradiť nielen historickú dohodu medzi Izraelom a Egyptom z Camp Davidu, ale aj nadviazanie diplomatických vzťahov s Čínskou ľudovou republikou, či vypracovanie americko-sovietskej zmluvy o obmedzení jadrového arzenálu SALT II. Jimmy Carter sa však ako prezident USA musel vyrovnať aj s viacerými nepríjemnými krízami.
Brány Carterovho strediska na podporu globálneho mieru a ľudských práv so sídlom v Atlante, ktorého aktivity sa včera podčiarkli aj v zdôvodnení výberu laureáta Nobelovej ceny mieru, sa otvorili v roku 1982. Odvtedy toto centrum pôsobí v množstve projektov vo viac ako šiestich desiatkach krajín. Carter, označovaný za tvrdo pracujúceho idealistu, ktorému nezáleží na pompéznosti, sa stal politicky najaktívnejším exprezidentom od čias Herberta Hoovera. Aktivity Carterovej neziskovej humanitnej organizácie Habitat for Humanity International, určené pre sociálne slabších, sú známe aj v regióne strednej a východnej Európy. Jimmy Carter, ktorý je štvornásobným otcom, je autorom početných spirituálnych a politologických publikácií, medzi ktoré patrí aj bestseller An Hour Before Daylight: Memories of a Rural Boyhood (2001).
Autor: Oslo/Atlanta (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.