depresiách, prípadne plytších údoliach, zahradených zosuvom pôdy. Zosuvom hradené jazerá sú typické najmä pre flyšové a vulkanické územia - výnikou v tomto smere nie sú ani sopečné Slanské vrchy, kde sa nachádza jediné významnejšie jazero - Izra.
Jazero Izra leží v maďarsko - slovenskom hraničnom podcelku Slanských vrchov Milič s rovnomenným známym najvyšším vrcholom. Práve po jeho svahoch sa zosunul v minulosti masívny blok, ktorý vytvoril prirodzenú hrádu na vodnom toku a dal tak možnosť jazeru vzniknúť. Izra sa nachádza na juhovýchodnom úbočí Miliča, v hustých listnatých lesoch, jej satelitom je menšie jazero Malá Izra, ktoré postupne zarastá a mení sa na mokrinu, respektíve rašelinisko.
Asi päťhektárová Izra leží v nadmorskej výške 448 metrov nad morom. Hĺbka jazera podľa dostupných údajov dosahuje až osem metrov, podobne ako pri ostatných jazerách tohoto typu sa však postupne zanáša a hĺbka kolíše. Z hľadiska prírodných zaujímavostí stojí za pozornosť vodná flóra i fauna, najmä zriedkavejšie druhy rýb.
Svojrázne čaro jazera preniklo až do slovesnej ľudovej tvorivosti, čím vznikla povesť o pôvode mena jazera. Údajne bola Izra dcéra tureckého veľkovezíra, ktorý velil vojskám, čo si podrobili celé Slanecko. Zamilovala sa však do uhorského grófa, ktorého veľkovezír nechal sledovať. Keď sa gróf s Izrou člnkovali na jazere, veľkovezír vystrelil z luku na grófa. Zasiahol ho, ale do vody za ním skočila aj Izra a jazerná hladina sa zatvorila nad oboma navždy.
Najmä v minulosti bola Izra vyhľadávaným centrom turistického ruchu, v posledných rokoch však doplatila na všeobecnú recesiu v tomto odvetví. Dnes sú služby, ponúkané pri jazere, na chabej úrovni, chýba propagácia, lepšia prístupová cesta, obnova zničeného a zavádzajúceho turistického značenia v jeho okolí. Škoda, lebo tento prírodný výtvor má ideálne podmienky pre viaceré formy rekreácie - kúpanie, člnkovanie, odpočinkové pobyty, ale aj predpoklady ako významnejšie turistické centrum a východisko do okolitých hôr. Nie príliš vysokú návštevnosť si tak pochvaľujú zrejme len rybári, pre ktorých je Izra jednou z najlepších lovných plôch v celom okolitom regióne.
Neďaleko ležiaca Prírodná rezervácia Malá Izra, je malým prírodným jazierkom v terénnej depresii medzi súvislými lesnými porastami Veľkého Miliča. Paradoxne, hoci radového turistu nie príliš atraktívna mokrina nezaujme, má podstane vyššiu prírodnú hodnotu ako samotná veľká Izra. Rastú tu ojedinelé spoločenstvá močiarneho jelšového lesa nížinného typu v horskej oblasti, ako aj niektoré vzácne druhy močiarnej flóry. Pochopiteľne, na nich sa viažu aj zástupcovia vlhkomilného živočíšstva.
BEDEKER:
Prístup: Najjednoduchším prístupom je pevná cesta zo Slanskej Huty, kam vedie odbočka zo Slanca, ležiaceho na hlavnom cestnom ťahu Košice - Trebišov. V oblasti Izry je pomerne hustá sieť značených turistických chodníkov, ale stav a kvalita značenia je pomerne úbohá, preto treba chodiť s otvorenými očami, lebo na niektorých miestach hrozí aj neplánovaná zachádzka do Maďarska.
Červená hrebeňová značka Slanských vrchov začína na spomínanej križovatke odbočky zo Slanca na Slanskú Hutu (440 m). Chvíľu vedie po ceste, ale na výraznej zákrute odbočí doprava do lesa a začne mierny výstup pod kótu Medveďovo, kde sa napojí opäť na pevnú lesnú cestu. Ňou v miernom, pomerne nudnom stúpaní neustále lesom príde až na významnú križovatku turistických chodníkov Panský les (660 m, 1 a 1/2 h). Tu prudko doľava a po lesnej ceste dosiahne takmer po vrstevnici onedlho križovatku so zelenou značkou. Pokračuje ďalej lesným chodníkom cez divoký porast, traverzujúc Suchú horu v miernom klesaní, aby v následnom krátkom, ale strmom výstupe dosiahla vrchol Malého Miliča (759 m, 2 a 1/2 h). Z neho najskôr miernym, neskôr prudším klesaním okolo chaty Kopáska prichádza k jazeru Malá Izra (520 m, 3 a 1/4 h). Od neho po pevnej ceste o chvíľu už aj spolu so žltou značkou vyjde na asfaltku, ktorá vedie ku jazeru Veľká Izra (3 a 3/4 h).
K jazeru sa dá dostať aj po zelenej značke z Kuzmíc.
Zaujímavosti okolia: hrebeň Slanských vrchov (červená značka - trojdňová túra až do Prešova), hrad Slanec, Dargovské sedlo, kúpele Byšta, Tokajská vinohradnícka oblasť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.