pranostikou. Podľa nej babie leto neraz začína na poludnie a trvá "až" do dvanástej hodiny. Dúfajme,že napriek chladivému starootcovskému scenáru sa babieho leta predsa len dočkáme.
Vytrvalo o ňom vravia pranostiky, vzťahujúce sa k nasledujúcim októbrovým dňom. Už dnešný Maximilián
(12. 10.) vraj môže byť štartérom vytúženého teplejšieho jesenného obdobia.
Istejšie je spoliehať na oslávenkyňu z 15. 10., podľa ktorej je prívetivý čas nazývaný i letom sv. Terézie. K tomuto sľubnému dňu sa žiaľ, vzťahujú aj iné, studenšie dávne pravdy. Jedna vraví, že sv. Terézia už definitívne núti upevniť na domy zimné okná a česká, rýmovaná konštatuje: Po svaté Tereze mráz po střechách leze.
Nasledujúci deň, šestnásty október, je jedným z najdôležitejších pranostických termínov jesene. Nevedno prečo v slovenskom kalendári pranosticky významného Gála vystriedala Vladimíra, tobôž, ak jeho česká podoba Havel v kalendári našich susedov drží pradávnu tradíciu. Gál má talent naznačovať vývoj počasia v krátkodobejšom výhľade: Sneh na Gála, zima stála, respektíve Od Gála chvíľa nestála. Vie už i to, aký bude Kračún, keď sa vravieva: Dážď na Gála, dážď na Vianoce a signalizuje charakter celej blížiacej sa zimy, keď sa vraví: Aký deň Gál ukazuje, taká sa zima objavuje. Vidí aj ďalej, podľa pranostiky: Ak Gál nalieva, bude horúce leto. Hodno si všimnúť aj dávnejšej skúsenosti, ktorá zakotvuje: Svätý Havel nie je Pavel, predsa vie, aký Havel, taký Pavel (29. 6.), také budúce leto. Tento deň zaujíma aj roľníka, keď sa hovorí: Zelenú o Gále kto má oziminu, od radosti môže spraviť si hostinu.
Po Gálovi nasleduje v kalendári Hedviga (17. 10.), ktorú, slnečnú, radi vidia zeleninári - je poslednou, ktorá ešte do mrkvy a repy medu dolieva.
Lukáš, patrón maliarov a lekárov, ktorý má meniny 18. 10., už celkom nemedovo i keď s veľkým pôvabom, upozorňuje na aktuálnosť zimy pranostikou: Do svätého Lukáša, kde chceš ruky maj, po svätom Lukáši, za ňadrá ich daj.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.