piateho výročia pôsobnosti skupiny Kronospan na Slovensku to včera oznámil rakúsky konateľ spoločnosti Markus Habegger (na obr.).
Člen nadnárodnej skupiny spracovateľov dreva tu plánuje rozšíriť svoju fabriku na výrobu plávajúcich podláh o chýbajúci článok - MDF dosky. Stredne a hustovláknité dosky MDF sú nosnými časťami všetkých plávajúcich podláh a doteraz ich museli dovážať z Poľska a Nemecka. "S touto investíciou vytvoríme sto ďalších priamych pracovných miest," tvrdí Habegger, ktorého spoločnosť v dvoch prešovských fabrikách zamestnáva 336 ľudí. Na každé priame pracovné miesto podľa neho pripadá 6 až 8 nepriamych miest v lesníctve, doprave a malých firmách zabezpečujúcich servis. Prešovský Kronospan plánuje do konca piateho roka na Slovensku zvýšiť ročný obrat na 2,5 miliardy. Zintegrovaním výroby očakávajú ďalší rast obratu. "Postupom času tu budú nutné aj ďalšie rozšírenia výroby plávajúcich podláh."
Trojmiliardová hala na výrobu MDF dosiek bude schopná vyrobiť 350-tisíc metrov kubických MDF dosiek. Poväčšine pôjdu na export. "Bude to z najväčšej časti v zhodnotenej forme produktu, plávajúcich podláh, v menšej časti ako surová doska." Na výrobu tohto množstva sa chystajú využiť 1,5 milióna priestorových metrov slovenského dreva, ktoré vo forme odpadu produkujú píly v okolí Prešova. Jedinou nevýhodou dreva podľa M. Habeggera je, "že každý kmeň je guľatý a pri spracovaní je z neho päťdesiat percent odpadu". Ročne z prešovského Kronospanu odíde sedemtisíc vagónových nakládok. "S novou investíciou počet vagónov stúpne na 25-tisíc," povedal.
Skupina Kronospan sa podľa Habeggera v osemnástich závodoch dvanástich krajín opiera o prísne ekologické európske normy. "Aj v Prešove platí, že sa k životnému prostrediu správame priateľsky," tvrdí, mysliac si že v Prešove to za päť rokov pôsobnosti dostatočne ukázali. Pätnásť percent z investícií skupiny Kronospan smeruje podľa konateľa do životného prostredia. Drevospracujúci podnik si nechce nahovárať, že nepôsobí hlučne a dymiaco, v doprave i vo firme. To ale podľa neho spôsobuje samotná existencia firmy. "Tak či tak, všetky veci majú pozitívne aj negatívne stránky," dodal.
Skupina Kronospan sa v centre Šariša cíti mimoriadne dobre, z čoho vyplýva aj najnovší plán, ktorý podľa Habeggera nevznikol zo dňa na deň. Ak sa aj príslušné orgány samosprávy a štátu k projektu postavia rovnako pozitívne, plánujú stavbu slovenským dodávateľom ponúknuť na prelome februára a marca. "S výrobou by sme chceli začať do konca roka 2003." Habegger tvrdí, že investícia zhltne veľa vlastných zdrojov skupiny, aj veľa úverov. V rámci skupiny by sa tak prešovský podnik mal dostať medzi najlepších desať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.