najviac napracuje. Preto pri výbere by sme nemali dbať iba na jej vzhľad, ale hlavne na to, pre ktorú miestnosť má slúžiť a čo všetko vie. Nie je totiž batéria ako batéria, každá vie totiž niečo iné.
Tak napríklad do kúpeľne k umývadlu sa najlepšie hodí stojanková či nástenná batéria. Stojankové batérie sa vyrábajú s uzáverom výpuste či bez neho (rozdiel je predovšetkým v cene), jej súčasťou môže byť aj ústny irigátor, ktorý umožňuje čistenie zubov a masáž ďasien za pomoci tenkého prúdu vody. Nástenné batérie sú vyrábané s rozstupom 100 až 150 mm a kupujú sa prakticky podľa veľkosti umývadla. Výtokové ramienko a jeho dĺžku volíme tiež podľa potreby. Vyrábajú sa rovné ale aj zahnuté s dĺžkou 5 15 cm.
Vhodná batéria pre vaňu a umývadlo súčasne je nástenná s prepínačom sprchy, ktorý je umiestnený medzi ramienkom a telesom batérie. Pokiaľ však zháňame iba batériu pre vaňu, ponúka sa nám niekoľko možností a kombinácií. Máme možnosť si vybrať ako z nástenných, tak aj stojankových batérii. Dnes sa dokonca vyrábajú aj podomietkové vaňové armatúry. Batérie môžu mať pevnú alebo ručnú sprchu. Pri výbere takejto batérie je dobré dať si pozor, či je cene zahrnuté všetko príslušenstvo (sprchová hadica, ružica a držiaky). V sprchovacích kútoch sú obyčajne namontované sprchové alebo podomietkové batérie, pre špeciálne kúty však existujú aj batérie s masážnymi tryskami. Batérie určené pre bidet sú vhodné buď zabudovateľné alebo samostatné.
Kuchyňa je druhou miestnosťou, kde nemožno bez vodovodnej batérie existovať. Aj tu si je našťastie z čoho vyberať. K drezu si môžeme zabezpečiť nástennú i stojankovú batériu. Praktické sú predovšetkým teleskopické, ktoré majú otočný výtok, vysúvaciu sprchu a prepínač prúdu vody. Kuchynské vodovodné batérie si môžeme vybrať aj podľa veľkosti natočenia ramienka, dĺžky a jeho tvaru.
Typy s vstavaným prepínačom vývodu vody sú určené batérie pre pračku a umývačku riadu. Takže ak sme si vybrali tú správnu vodovodnú batériu, ostáva nám iba dobre sa o ňu starať, aby mohla slúžiť dlhé roky.
Vhodná údržba
Vodovodnú batériu by sme mali pravidelne udržiavať na povrchu čistú. Čistíme ju vodou so saponátmi. Závažnejším problémom predídeme zapojením rohových ventilov so sitkom pred batériu, ktoré zamedzí vniknutiu nečistôt. Pokiaľ sa nám však aj napriek starostlivosti batérie poškodí či zanesie sa vnútorná časť vodným kameňom, je najvhodnejšie obrátiť sa na odborníka.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.