(pred)siene slávy. Dôkazom je skutočnosť že z prihlásených nováčikov, ktorí si odniesli palmu víťazstva z ostatných 17 ročníkov sa stali megastár slovenskéheho "šoubizu". To odvôvodňuje tradíciu Košické zlatého pokladu a ženie do nory kuvičie hlasy. Košický zlatý poklad žije...
O nastávajúcom ročníku, ktorý bude 19. októbra v Jumbe sme hodili reč s tradičným organizátorom súťaže Jurajom Hidvegym.
Ako vznikla myšlienka Košického zlatého pokladu a kto bol jej iniciátorom?
"Bolo to v roku 1980, keď sa rozhodla hudobná redakcia košického štúdia slovenského rozhlasu vytvoriť súťaž slovenskej spievanej muziky. V tom čase existovali dosť silné festivaly, napríklad Bratislavská lýra, alebo Bystrické zvony, a preto mal tento náš festival takpovediac regionálny charakter.
Rokmi sa však rozrástol do oveľa väčších rozmerov. Jednak preto, že oňho začal byť veľký záujem, ale hlavne kvôli tomu, že tie ostatné festivaly po revolúcii zanikli. Vtedy sa stal Košický zlatý poklad jediným podujatím tohto typu na Slovensku. V 80-tych rokoch mal doslova festivalový charakter-pesničky boli doprevádzané tanečným orchestrom a v drvivej väčšine to boli kantónové skladbičky. V súčastnosti sme sa charakterovo dostali do skupiny násťročných a dvadsaťročných."
Súťaž preslávila mnoho mladých umelcov. Aké boli ich začiatky?
"Som rád, že tento festival nie je samoúčelný. Zásadnou výhodou festivalu sú nové pesničky, ktoré sa tu objavia a putujú priamo do éteru, čo je v dnešnej dobe pre muzikantov najatraktívnejšie, lebo každý z nich sa chce dostať ďalej, a inak ako mediálnou podporou sa to docieliť nedá. Preto je hranosť v médiách asi najatraktívnejší bod celého nášho snaženia. Úspechy, začali už na začiatku. Súťažil tu aj Peťo Nagy s pesničkou Maraton a aj keď nič nevyhral, dostal do povedomia. Potom Beáta Dubasová v roku 1982 v čase keď bola úplne neznámou osôbkou tu zaspievala pesničku, vďaka ktorej si ju všimli bratislavskí producenti a odštartovali jej kariéru. No a v súčastnosti považujem za naväčší úspech No Name, ktorý sme sem dotiahli a hneď aj vyhrali. Bolo vidieť, že sú na začiatku, ale už vtedy sme z nich cítili obrovskú charizmu a zhodli sme sa na tom, že majú veľkú budúcnosť. Alebo Noc a Deň, ktorí súťažili s pesničkou Steny. V priebehu polroka sa stala hitom. V každom prípade sa všemožne snažíme pomôcť mladým umelcom. Jasným príkladom je minuloročný víťaz Andy Ďurica, ktorý bude svoje CD krstiť už tento rok. Takže považujem za úžasné ako sa staráme o týchto ľudí, lebo im pomáhame aj ďalej."
Koľko súťažiacich sa prihlásilo do tohto ročníka a aké boli kritériá výberu?
"Každoročne deklarujeme myšlienku, že sa sem majú hlásiť interpreti a autori, ktorí vytvoria vlastnú, slovensky spievanú doposiaľ mediálne nezverejnenú skladbu. Musia to byť novinky. Kritériá sú za tých 18-rokov stále rovnaké, a čo ma strašne teší je úžasný ohlas. Tento rok sme totiž zaznamenali absolútny rekord. Prišlo nám okolo 170 prihlášok. Podľa štatútu sme vyberali maximálne 12 súťažných skladieb, a vôbec to nebolo ľahké, i keď na rovinu nie všetky skladby boli hodnotné, čiže prejavili sa nejaké začiatočnícke chyby spojené so začiatkami kapiel. Čiže keď niekto pripraví 15 minútovú koncertnú skladbu, tak je v praxi nepoužiteľná. Vypočuli sme si rôzne skladby z kompozičnej i textovej stránky, ale nakoniec ostala skupina, s ktorou sme sa museli veľmi vytrápiť, aby sme vybrali finálovú dvanástku. Ale moja vďačnosť patrí všetkým ktorí sa prihlásili, lebo každý mal s tou piesňou kopec roboty a ja si túto vynaloženú snahu u každého vysoko vážim."
Popri neznámych mladých umelcoch budeme mať na Košickom zlatom poklade možnosť vidieť aj známejšie tváre. Kto bude najväčším lákadlom ?
"Najväčšie lákadlo bude tých 12 súťažných piesní, i keď je to môj subjektívny názor. Stále však ponúkneme aj známejšieho interpreta. Tohto roku sme pozvali prešovskú skupinu Peha, a zároveň Andyho Ďuricu, aby pokrstil svoju platňu práve na tomto podujatí, ale opakujem najvačšie čaro budú mať pre mňa súťažné piesne - bude to ich premiéra, a na to sa teším."
Čo by ste chceli odkázať mladým slovenským umelcom, ktorí túžia po zviditeľnaní, ale do súťaže sa neprihlásili ?
"No, prinajmenšom to, aby to rýchlo napravili a aby budúci rok neváhali a pripravili sa na ňu už teraz, lebo ten čas strašne rýchlo letí a budem veľmi rád, keď budúci rok budeme mať aj dvesto prihlásených."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.