Korzár logo Korzár
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Na ihrisku sme prehrali, v hľadisku však "cenné víťazstvo" vybojovala elitná jednotka

Trnava, piatok, 16.00. Irish Pub neďaleko Štadióna Antona Malatinského, hádam 30 sekúnd od vchodov na štadión, je beznádejne plný. Osadenstvo je

zmiešané, Slováci i Angličania, pije sa pivo. Fanúšikovia oboch táborov sú voči sebe nevšímaví, aj keď tí naši zvedavo pokukujú na nevídanú exotiku a lúštia nápisy na vlajkách.

Zápas dvadsaťjednotiek začína o 18. hodine, asistujú mu policajní ťažkoodenci a jazdecká polícia, štadión má byť uzavretý hodinu pred zápasom. Ak by ho uzavreli o sedemnástej, tak sa hrá pred tridsiatimi divákmi. Predpis sa tak nedodržiava, nedodržiava sa viacero vecí, ale v Trnave je pokoj. Organizátori skupiny anglických fanúšikov, rozhodne ich nie je avizovaných dvesto, odprevádzajú na jednu časť tribún, Angličania sa však i tak rozlezú kade - tade. Je pokoj, na trávniku suverénne triumfujú zverenci Davida Platta, Angličania si tak môžu zaspievať, nikto do nich nerýpe, po tom, čo vidíme počas zápasu, asi každý rezidnoval. "Žiadame fanúšikov Anglicka, aby štyridsať minút po zápase ostali na svojich miestach. Štadión opustia ako prví domáci fanúšikovia. Za porozumenie ďakujem," niekoľkokrát žiada o porozumenie hlásateľ. Angličania neporozumeli, už minútu po zápase vidíme niekoľkočlenné skupiny, ako sa náhlia za pivom.

Hodinu po zápase ideme i my. Irish Pub je opäť plný, Angličania sedia a debatujú, za vetrovkami a čiapkami pozapichávané slovenské vlajky. Anglický štyridsiatnik stojí pri domácej kapele, jej repertoár v štýle country sa mu páči, aj keď je krčma plná vyholených trnavských hooligans, nik do nikoho nezapára.

O polnoci vyspevujú na námestí v Trnave traja alkoholom zmorení Angličania, ľudia sa usmievajú, ďalšia atrakcia. Trnavský sumár: pokoj.

V Bratislave je to iné. O polnoci vedúci pivárne Kelt vyzval prítomných, aby pri záverečnej opustili podnik. Šesťdesiatčlenná skupina Angličanov odmieta, vedúci privoláva namiesto súkromnú bezpečnostnú službu, aby piváreň vyprázdnila. SBS-kári strieľajú, 31ročný Philip utrpel čistý priestrel pravého stehna. Hospitalizáciu odmietol a po ošetrení nemocnicu na vlastnú zodpovednosť opustil. Druhý, 30-ročný Gareth mal strelné poranenie krku a už je po operácii v ružinovskej DFN. Polícia zadržala dvoch SBS-károv, na dlážke v pivárni našla 16 nábojníc. Toľko hádam ani nevystrieľajú poľovníci, keď idú na kanca... Prípad sa vyšetruje, zrejmé je, že vedúci mal volať skôr políciu, ako SBSku...

Výpovede svedkov sa rozchádzajú, sú také, ktoré hovoria o agresivite Angličanov (ktorí sa už sami venovali čapovaniu piva), iný očitý svedok tvrdil, že Angličania sa bránili neadekvátnemu násiliu.

Rýchla zdravotná služba musela vzápätí zasahovať aj v spodnej časti Námestia SNP pred tržnicou. Zranený je opäť Brit, ktorého skopali domáci, vraj slovanistickí fanúšikovia. Angličan končí so zranenou tvárou, polícia páchateľa má, je ním 21ročný Bratislavčan.

V piatok v noci sa však demoloval i pražský klub Atlas, kde "bojovala" 40členná skupina anglických fans. Škody za 100 tisíc Kč, desať zadržaných Angličanov, z nich sú už šiesti na slobode, štyria sú českou políciou obvinení z výtržníctva. Cez Prahu cestovalo do Bratislavy asi dvesto rowdies. Cez Prahu vraj cestovali do Bratislavy "radikáli".

Ináč, ten Atlas má na ostrovanov smolu. Pred dvoma rokmi zažil nájazd fanúšikov Arsenalu, v minulom roku tu spôsobili bitkou doslova medzinárodný škandál niekoľkí severoírski reprezentanti!

Bratislava, sobota, 17.00. V neďalekom Šport pube sa čapuje akurát kofola, každý, vrátane Angličanov pri bare, uprednostňujú horúci čaj. Kontakty Slovákov a Angličanov sa obmedzujú na otázky tých našich: "Nepotrebujete lístky? Máme." Angličania prikyvujú, že oni tiež a pochlipkávajú čaj. K susednému stolu dobehne mladík: "Pred štadiónom zháňahú Angličania lístky. Za dvestokorunový dávajú tisícku." Mladík uteká nazad s ďalšími dvoma priateľmi...

Okolie benzínky pred Tehelným poľom je naozaj neoficiálnym bazárom s lístkami. Angličania kupujú, Slováci predávajú. "Aj tak sa s tým nikde nedostanú, do toho sektora ich nepusta," zatiahne bratyslafsky spokojne jeden mladý kšeftár a strká si peniaze do vrecka.

Pred štadiónom to už začína byť zaujímavé. Kone, policajti, kordóny "eliťákov" s helmami a štítmi. Obrnený transportér, aligátor, jeden z dvoch na Slovensku. Dve vodné delá.

Nápor na vchody je obrovský. Masa ľudí sa tlačí na bránu za sektorom C, päťmetrová brána je nepriepustná, vchádza sa cez metrovú bráničku. Kým Slovensko nezažije svoj Sheffield a udusenie v dave, dovtedy sa asi bude obmedzovať na niečo podobné. Fanúšikovia pískajú a tlačia sa. "To je kvôli kontrolám, musia to tak obmedzovať, ako by kontrolovali sto naraz," vysvetľuje nejaký vševedko v dave. Občianske preukazy sa nekontrolujú, ani vaky, ani tašky, ani zakázané fľaš, preniesli by ste i päť kíl dynamitu.

Na štadióne už nad dvoma anglickými sektormi vejú vlajky s krížom svätého Juraja. Ozývajú sa anglické popevky. "Ukážme im, že sme doma! Slovenskóóó, Slovenskóóó, heja, heja, heja, Slovenskóóóó," hecuje domácich moderátor. Susediace sektory, slovenský a anglický, hecovať netreba. Na Angličanov dopadajú najprv konfety, potom už z oboch strán letia poháre i plastové fľaše. A na oboch stranách fungujú vykosení mladíci s vyzývavými gestami.

Zhruba v čase gólu Szilárda Németha to prepukne. Vzájomnú hecovačku rieši útočná vlna Angličanov, lomcuje plotom, ktorý oddeľuje slovensko - anglickú "hranicu". Vzápätí však prichádza iná vlna, čierna škvrna policajtov s polmetrovými bielymi obuškami sa rýchlo rozlieza po anglickom sektore a "čistí" všetko, čo jej príde pod ruku. Päť minút a policajti ustupujú k plotu. Angličania sú teraz natlačení ku druhému anglickému sektoru, kde to bezmocne vrie, fans z ostrovov by mláteným krajanom asi pomôcť. O chvíľu sa zas niečo stane a policajti opäť nastupujú... A keď odchádzajú, vidíme, ako od Angličanov letí papierový pohár a zasahuje jedného policajta. Ten sa vracia i s kolegami a preventívne vytrestajú všetko v okruhu piatich metrov od pravdepodobného miesta "hodu". Lekcia Angličanom, ktorí hľadajú zbrane a nachádzajú ich v povytŕhaných sedadlách, trvá do konca prvého polčasu. Angličanke vedľa nás myká perami, pôsobí úplne vystresovane: "It´s horrible! It´s horrible!"

Nie každému sa to zdá tak hrozné. "A zatlieskajme našim kukláčom, za to, ako urobili poriadok... Pozrite sa na Angličanov, ako sú teraz ticho... Ale všetci vieme, čo sú oni zač...," doslova nezmyselne trepe cez prestávku moderátor a Tehelné pole ho počúva a tlieska. "Dobre ste im to ukázali, ale nedávajte si dolu masky, aby vás nespoznali...," srší trápnym humorom moderátor, namiesto toho, aby domácich IQ-ligentov varoval pred tým, aké drahé môže byť pre Slovensko hu - hu - hu pri Ashley Coleovi či Heskeym.

Druhý polčas. Vedieme 1:0. Slovenské publikum sa baví vlnami, anglické sektory (z ktorých ten "bitý" bol už spolovice prázdni, polícia totiž Angličanov vyvádzala za sektory, kde ich ďalej spracovávala) ich ignorujú. Slováci pískajú. Najprv vymlátiť a potom ešte šaškovať, tak trochu chápeme Angličanov. Potom kope Beckham priamy kop a lopta končí v sieti. 1:1! Angličania ožívajú a ožívame i my, zrazu zisťujeme, že sú hádam v každom sektore. Tak predsa sa dostali...

A potom príde sprcha, 1:2 a anglické "God Save the Queen" prehluší naše heja, heja... A tak trochu výsmešné minivlny tentokrát robia Angličania...

Obušky už slovo nedostávajú, celý druhý polčas stoja policajti pri tom chabom kovovom plote a tvoria preventívny živý val medzi sektormi. Mohlo im to napadnúť už skôr, mohli tam stáť už pred zápasom, ale veď oni len počúvali rozkazy...

Hovorca FA Paul Newman hovorí: "Máme pocit, že tam našich fanúšikov až príliš preháňali. Podávame návrh na UEFA na prešetrenie, máme fotografický dôkazový materiál a poskytneme ho UEFA."

Hlavná stanica, 23.30. Za dvadsaťpäť minút odchádza rýchlik do Prahy a s ním i najtvrdšie jadro anglických fans. Vnútri haly štekajú psy, ich psovodi medzi sebou debatujú, dôležito sa zas skôr tvária tí s obuškami, v bielych helmách, ktoré získali svetový imidž v 89. roku na Národnej triede. Na stanici sú tri stovky Angličanov, niektorí apaticky posedávajú na schodoch, iní nakupujú celé kartóny piva (pražský Atlas sa asi má na čo tešiť...).

Tvár jedného z fanúšikov je doslova posiata linajkami a uhlopriečkami, zdá sa, že na ňom realizovala tvrdý nácvik celá obušková čata.

Vonku stojí pätica Angličanov, ktorá kritizuje slovenských fanúšikov. Vraj provokujú, ale robotu za seba prenechali tým policajným, doslovne citujeme "dickheadom". "...a potom tam vbehli a pem, pem, pem, pem," názorne rozhadzuje rukami jeden z Angličanov. "Pem, pem, pem, pem, len som stál a ukazoval im, že nič nerobím," smejú sa Angličania, medzi nimi i jeden, ktorého čelo sa pem-pem tiež nevyhlo... Stojí, pije pivo, čelo rozbité a smeje sa. Čudní sú tí ostrovania...

Angličania odišli. Buďme radi. S tým, že si pobyt u nás určite zapamätajú. Hmmm, vraj obávaní rowdies. Na naše desaťročiami skúseností z triedneho boja vycepované obušky nemali... Píšeme si ďalšiu čiarku. Pred 10 rokmi Fradi, teraz Albión. Kto sa hlási ďalej?

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 8. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 5. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 6. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 7. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 8. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 9. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 10. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 710
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 251
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 931
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 388
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 456
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 248
 7. Aká je chémia vôní 9 225
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 481
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 032
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.
Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop