sa stali obeťami pokusov československých lekárov. Pochybnosti však podľa českého denníka Mladá fronta Dnes (MfD) zostávajú, pretože ani detailné vyšetrovanie jednoznačne nevyvrátilo podozrenie.
Československý komunistický generál Jan Šejna, ktorý v roku 1968 ušiel do USA, popísal Američanom experimenty. Naposledy vypovedal pred šiestimi rokmi v americkom Kongrese, dnes je po smrti. Podľa jeho slov československá nemocnica v Kórei slúžila ako zariadenie, kde sa zajatí americkí a kórejskí vojaci používali ako pokusné morčatá pre lekárske experimenty. Ďalej tvrdil, že amerických vojakov cez Československo dopravovali do Moskvy.
Podľa mnohých historikov Šejna klamal. Karel Pacner, ktorý sa desať rokov zaoberal históriou československých tajných služieb, v archívoch nenarazil na informácie o prevoze amerických zajatcov do Československa. Uznáva však, že nemusel mať šťastie na dokumenty. Historik Zdeněk Vališ je v prípade Šejnu opatrný. Pri skúmaní dokumentov narazil na záznamy o dvoch letcoch, ktorí boli v 50. rokoch vo väznici kontrarozviedky. Nepodarilo sa mu však zistiť, ako sa tam dostali. Naznačil, že mohlo ísť o Čechoslovákov, ktorí po roku 1948 emigrovali do USA a ako americkí vojaci sa dostali do kórejského zajatia. V československých archívoch tak mohli byť vedení ako Česi a nie Američania.
Potvrdzuje to aj svedectvo Čechoameričana Stana Kalkusa. Podľa neho Američania v roku 1953 vydali rozkaz, aby mužov, ktorí utiekli z komunistických krajín do USA, neposielali do Kórey. "Slúžil som u rozviedky a tam nám rozkaz vysvetlili tým, že dvaja Čechoslováci, ktorí ako vojaci americkej armády padli do kórejského väzenia, boli vrátení do Československa," povedal Kalkus. ÚDV však neobjavil ani nepriame dôkazy o experimentoch československých lekárov v Kórei a celú vec uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.