uvrhol mierový proces do najvážnejšej krízy od uzavretia mierovej Veľkonočnej dohody v roku 1998. Správu nad provinciou preberá do rúk Londýn.
Britský minister pre záležitosti Severného Írska John Reid ohlásil spomenuté rozhodnutie na severoírskom zámku Hillsborough. Suspendovanie ulsterských orgánov nadobudlo platnosť o polnoci. Reid reportérom vyjadril nádej, že toto opatrenie bude dočasné a návrat priamej moci z Londýna bude krátkodobý. Hoci je to za tri roky už štvrtýkrát, čo sa pozastavuje činnosť severoírskeho parlamentu a ostatných orgánov, prostredníctvom ktorých sa na moci podieľajú protestanti aj katolíci, prevláda pocit, že tentoraz si obnovenie ich spolupráce vyžiada dlhší čas. Podľa Reida sa voľby do ulsterského parlamentu aj napriek kríze uskutočnia v plánovanom termíne, v máji budúceho roka.
Krok Londýna je reakciou na najnovšiu sektársku krízu. Tú vyvolala razia polície pred desiatimi dňami, pri ktorej pozatýkala popredných proírskych republikánskych politikov na základe podozrenia, že využívali svoje pozície vo vláde na špionáž a odovzdávali citlivé informácie teroristickej Írskej republikánskej armáde. Líder protestantskej Ulsterskej unionistickej strany a premiér severoírskej vlády David Trimble preto požadoval vylúčenie dvoch ministrov za katolícku Sinn Féin z jeho exekutívy. Britský ministerský predseda Tony Blair sa po konzultáciách s írskym náprotivkom Bertiem Ahernom rozhodol pozastaviť činnosť vlády a zhromaždenia provincie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.