Dávky sociálnej pomoci (DSP) v prvom polroku tohto roka poberalo na Slovensku priemerne 329 667 občanov. Celková suma vynaložená na DSP za toto
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
obdobie predstavovala 5,9 mld. Sk. Pri započítaní celkového počtu vyživovaných osôb poberateľmi týchto dávok bolo v hmotnej núdzi v prvom polroku 642 tis. osôb. Podiel občanov v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov tak dosiahol 11,9 %, medziročne vzrástol o 0,2 percentuálneho bodu.
Oproti prvému polroku minulého roka sa počet poberateľov DSP zvýšil o takmer 3 tis. osôb, čo predstavuje nárast o 1 %. Priemerná výška mesačnej dávky dosiahla za prvých šesť mesiacov 2 981 Sk, v porovnaní s vlaňajškom sa zvýšila o 65 Sk.
Najvyšší podiel občanov nachádzajúcich sa v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov eviduje Košický kraj, v ktorom bolo v prvom polroku na poberanie DSP odkázaných 19,3 % obyvateľov. Vyše 15 % všetkých obyvateľov poberá DSP aj v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Na úrovni okresov bola najhoršia situácia v okrese Rimavská Sobota, kde podiel občanov v hmotnej núdzi so spoločne posudzovanými osobami na počte obyvateľov dosiahol takmer 29 %.
Ďalšími kritickými okresmi sú najmä Revúca (26,7 %), Trebišov (26 %) a Kežmarok (25,8 %). Výška DSP pre samostatne posudzovanú osobu môže v prípade hmotnej núdze z objektívnych dôvodov dosiahnuť najviac 3 490 Sk. Ak sa občan ocitol v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov (napr. nezamestnaní viac ako 2 roky, občania, ktorí stratili prácu bez vážnych dôvodov a pod.), dávka pre neho predstavuje najviac polovicu životného minima, t. j. 1 895 Sk. Výška DSP pre viacero spoločne posudzovaných osôb predstavuje súčet súm ich životného minima.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.