Súčasná cena pre domácnosti nepokrýva náklady a dotujú ju ostatní odberatelia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví preto stanovil plán jej postupného zvyšovania na reálnu úroveň. V nasledujúcich troch rokoch povolil vodárom zdražovať dodávky kubíka vody o 35 percent ročne a stočenie kubíka kanalizáciou o 30 percent za rok. Táto miera zdražovania je maximálna. To znamená, že vodárne môžu zohľadniť kúpnu silu odberateľov a ceny zvýšiť v nižšej miere či ponechať na doterajšej úrovni.
„U nás sa to určite premietne v plnej miere," skonštatovala ekonomická námestníčka Východoslovenských vodární a kanalizácií Mária Soroková. Podnik musí podľa nej siahnuť po maximálnych cenách, pretože má najhoršie podmienky na získavanie pitnej vody na Slovensku. „Okrem toho minulý rok sa cena nezvyšovala, a preto sme v strate," dokončila.
Maximálne ceny vody budú aj na strednom Slovensku. „Podľa zámeru predošlej vlády mali ceny vzrásť už pred rokom v priemere o 20 percent. Keďže sa tak nestalo, spôsobilo nám to problémy," povedal Ján Babjak, výrobnoprevádzkový riaditeľ Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Banskej Bystrici. Ako vysvetlil, na očakávaný vývoj cien boli viazané aj kalkulácie dvoch rozpracovaných projektov financovaných z predvstupových fondov EÚ. Podnik pritom počíta, že maximálne ceny prinesú aj pokles odberov. „Podľa odhadov našich odštepných závodov by mali odbery klesnúť o štyri percentá oproti očakávaniam pre tento rok," skonštatoval.
Autor: tk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.