predaného výrobku, alebo poskytnutej služby.
Vzhľadom na to, že reklamačné konanie v pohostinských prevádzkárňach má svoje špecifiká, uvádzame podrobnejšie informácie.
V maloobchodnej predajni, alebo v pohostinskej prevádzkárni, ako je bufet, občerstvenie, hostinec bez obsluhy, resp. samoobslužná jedáleň sa vykonáva akt platenia ihneď pri kúpe a výrobok (jedlo) sa konzumuje v samotnej prevádzkárni, resp. spotrebuje, či použije doma. To znamená, že ak sa vyskytla chyba na zakúpenom výrobku, alebo jedle, či nápoji, spotrebiteľ túto reklamuje ihneď (na mieste) po zistení chyby (nedomeranie, nedováženie, podanie studeného jedla, prílohy, resp. nekvalitného - pokazeného: kyslého), alebo v rámci vyznačenej doby spotreby, ktorá je uvedená na obale výrobku. Doklad o kúpe je potrebné predložiť v prípade, že sa výrobok nekonzumuje ihneď v pohostinskej prevádzkárni, ale doma.
Iná situácia je v pohostinskej prevádzkárni (napr. reštaurácia, kaviareň, vináreň, piváreň, bistro, espresso, rôzne kluby), kde sa po vykonaní objednávky najprv konzumuje a až potom sa platí. Tu je potrebné reklamovať nedostatky ihneď po zistení chyby jedla, či nápoja (studené jedlo, nižšia hmotnosť, nedomeraný nápoj, ako sú deklarované na jedálnom a nápojovom lístku, resp. prechladený nápoj, alebo nevychladený v správnej teplote). Ďalej neposkytnutie dochucovacích prostriedkov, alebo kuvertu, nedodržanie predpisov o osobnej a prevádzkovej hygiene - špinavý obrus, plný popolník ohorkov, znečistený pracovný odev a pod..
Reklamácia sa uplatňuje u obsluhujúceho čašníka (servírky), vedúceho, alebo podnikateľa.
V každej prevádzkárni musí byť prítomný zamestnanec, ktorý je poverený vybavovať reklamácie. Nedostatok sa musí odstrániť ihneď, nie potom keď spotrebiteľ nápoj vypije, jedlo skonzumuje, alebo odpije z fľaše napr. 6 dl a potom povie, že šampanské je pokazené. Náprava sa musí vykonať ihneď, služba doplniť, alebo poskytnúť nová. Pokiaľ obsluhujúci, resp. vedúci, či podnikateľ nie je ochotný tento nedostatok odstrániť, spotrebiteľ najlepšie urobí, keď jedlo, či nápoj neskonzumuje a využije služby inej pohostinskej prevádzkárni. (Ak spotrebiteľ právom odmietne zaplatiť od personálu požadovanú čiastku, môže vzniknúť spor. Tento sa potom rieši dohodou zúčastnených strán, alebo súdom).
Môže sa tiež obrátiť na príslušný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie s podnetom na vykonanie kontroly v danej pohostinskej prevádzkárni. Ak nebol personál ochotný reklamáciu akceptovať napr. neodstránil nedostatky pri konzumácii jedál a nápojov, prípadne aj iné , ako je porušovanie zásad dodržiavania hygienických predpisov (prevádzkových, osobných, sociálnych), môže podať písomnú reklamáciu podnikateľovi. Tento sa musí s reklamáciou zaoberať - zaevidovať ju a vybaviť spotrebiteľovi najneskoršie do 30 dní. Ak tak nevykoná, porušuje ustanovenie zákona o ochrane spotrebiteľa, za čo mu môže SOI uložiť peňažitú pokutu, ak sa spotrebiteľ obráti s podnetom na SOI a nedostatok sa potvrdí. Musí však preukázateľne vo fotokópiách dokladovať na príslušný inšpektorát doručenie písomnej reklamácie, t. zn. prevzatie doporučeného listu pohostinskou prevádzkárňou, alebo podpísanou kópiou listu, ktorú spotrebiteľ osobne doručí do prevádzkárne a dokladom o kúpe.
V reklamačnom konaní v pohostinských prevádzkárňach ide o problematickejšiu situáciu, ako v maloobchode, či prevádzkárňach poskytujúcich služby. Dôležitý je prístup personálu, ale aj prístup spotrebiteľov k danej problematike. Pokiaľ k dohode medzi týmto stranami nedôjde a podnikateľ (vedúci) nie je ochotný nedostatky odstrániť a uvádza nepresvedčivé dôvody, resp. odmieta dôvody prijať, občan môže vždy svoje poznatky napísať do niektorej redakcie masmédií.
Autor: Zdroj: informácie SOI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.