Vernisáže dvoch unikátnych výstav v renomovanej Galérii moderného umenia a v Malej galérii Zámku Ujazdowského vo Varšave otvorili v pondelok
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenskú sezónu, najrozsiahlejší projekt kultúrnej výmeny medzi Slovenskom a Poľskom.
Prvá, tvoriaca časť projektu nazvaného Krajina neďaleká s podtitulkom Andy Warhol ako Andrejko Warchola z Mikovej, predstavuje originály prác umelca svetoznámeho mena. Obrazy, diela ale i dokumentárny materiál, vrátane osobných a rodinných predmetov, poskytlo Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. Výstavu pred Varšavou s veľkým úspechom prezentovali v New Yorku.
Slovenská sezóna sa sústreďuje na zobrazenie, sprostredkovanie bohatstva tradícií a talentov, ktoré majú korene na Slovensku, a zároveň interpretuje element istého prepojenia Slovenska s USA i s tým, čo sa stalo majetkom svetovej kultúry, podčiarkol riaditeľ Galérie moderného umenia Wojciech Krukowski. John Goodish, prezident koncernu U.S.Steel, ktorý sa zúčastnil na pondelkovej akcii v poľskej metropole, mal niekoľko dôvodov, prečo pomohol projekt realizovať. "U.S.Steel sa cíti byť ambasádorom slovenského umenia, slovenskej kultúry. Mali sme možnosť podieľať sa na organizácii výstavy v New Yorku a myslím si, že je našou povinnosťou postupovať takto. Andyho Warhola, keďže žil v Pittsburghu, sme tradične považovali za obyvateľa tohto mesta. Neskôr sa ukázalo, že sa narodil a býval aj v Medzilaborciach na Slovensku. V Pittsburghu a okolí žije veľké množstvo rodákov zo Slovenska, Maďarska, ktorí svojím potenciálom rozhodne prispeli k rozvoju tohto regiónu," povedal Goodish.
Veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová, spoluautorka projektu Krajina neďaleká, priznala, že nápad využiť slávneho Andyho Warhola ako kľúč pri otváraní stále nepoznaných komnát starších ale i súčasných prúdov slovenskej kultúry v Poľsku, je pokusom prekonať "symbolickú hradbu hôr deliacu naše krajiny" a tiež rozšíriť dialóg na všetkých úrovniach. Súčasťou podujatia bolo otvorenie výstavy prác troch predstaviteľov mladej generácie umelcov zo Slovenska. Marek Blaža, Bohdan Hostiňák a Miloš Kopták, inšpirovaní tvorbou Andyho Warhola, prezentujú svoje práce v Malej galérii Zámku Ujazdowského pod názvom Kult paradoxu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.