vysielania. Počas tohto obdobia majú rádiá šancu dojednať si RIAA lepšie podmienky.
Nový návrh zdaňovania predpisuje, že okrem existujúcich poplatkov by internetové rádiá platili 0,07 amerického centu za každú pieseň a poslucháča. Tieto by boli dokonca vyúčtované spätne a to od termínu vstúpena tohto nariadenia do platnosti. Na pripravované zmeny internetové rádia reagovali okamžite a veľmi ostro. Väčšina z nich vyhlásila, že za daných podmienok je ich ďalšie vysielanie nemysliteľné, poplatky sú jednoducho príliš vysoké.
20. júna James H. Billington, predseda americkej Library of Congress, nové nariadenie síce schválil, odporučil však zníženie poplatkov Copyright Arbitration Royalty Panel (CARP) na polovicu. S týmto riešením zase na druhej strane nie je spokojná RIAA, ktorej sa takto získané financie zdajú primalé, a preto žiada vrátenie pôvodného stavu. Internetové rádiá však na druhej strane tvrdia, že poplatky sú aj tak príliš vysoké. Preto navrhujú zavedenie modelu, ktorý by pri zdaňovaní zohľadňoval aj celkovú výšku príjmov internetových rádií, a tak im zabezpečil šance na finančné prežitie.
Druhý výrazný posun oproti zavedeniu pôvodného modelu prišiel koncom júla, keď niekoľko členov kongresu predložilo nový návrh. Internet Radio Fairness Act, ako sa tento volá, si zakladá na tom, že do vyberania poplatkov by sa mali zaviesť prvky „férovosti". A tak internetové rádiá, ktoré majú ročný obrat menší ako 6 miliónov USD, by mali byť od nového zdaňovania oslobodené. Aj tento návrh americký hudobný priemysel rázne odmietol. Je teda otázne, akým smerom sa rokovania uberú a či sa počas 6-mesačného obdobia vôbec pre obe strany nájde spoločná cesta. Jedno je však isté, pri presadení nastolených podmienok internetové rádiá nadobro utíchnu. Už teraz sa na internete objavila stránka, kde je zoznam vyše sto staníc, ktoré s vysielaním prestali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.