vzájomnou rivalitou existujúcich DVD formátov.
O pripravovanej novinke od spoločnosti Sony sme vás už stručne informovali. K iniciatíve japonského elektrotechnického giganta sa pridal aj ďalší známy výrobca, LG Electronics. Obidve firmy (a aj ďalšie, ktoré mechaniky ešte len pripravujú) si pri vývoji nových modelov uvedomili, že propagovanie jedného formátu na úkor ostatných je cesta veľmi tŕnistá, neprinášajúca zodpovedajúci komerčný efekt. V konečnom dôsledku sa odzrkadľuje v nižších tržbách všetkých hráčov na poli DVD napaľovania. Zaujímavé a jediné riešenie, ako problém vzájomnej nekompatibility odstrániť, predstavujú tzv. univerzálne napaľovacie mechaniky. Najskôr spomenieme mechaniku Sony DRU-500A, predávanú za 349 USD. Napaľovačka si poradí s formátmi DVD-RW/-R, DVD+RW/+R a CD-RW/-R, pričom je schopná napaľovať max. rýchlosťami 4x pri DVD-R, 2x u DVD-RW médií 24x CD-R a 10x CD-RW. Zo softvérového balíka prikladaného k výrobku spomeňme Veritas Record Now, Veritas Simple Backup, Musicmatch Jukebox, Sonic MyDVD 3.5, prehrávač Cyberlink PowerDVD alebo editor Arcsoft ShowBiz.
Ďalší prírastok do rodiny univerzálnych mechaník dostal od LG označenie GMA-4020B. V porovnaní s predchádzajúcim konkurentom stojí za pozornosť zakomponovanie podpory pre formát DVD-RAM, ktorú výrobok od Sony neponúka. Ďalej je schopná zapisovať
DVD-RW/-R a CD-RW/-R. Pre úplnosť pridáme aj rýchlosti: DVD-R 2x, DVD-RW 1x, CD-R 12x, CD-RW 8x a nakoniec DVD-RAM 1x. Podobne ako Sony, ani LG nás neponechá v softvérovom vybavení napospas osudu a pribalí k mechanike viacero nástrojov. Okrem iného získame B`s Recorder Gold 5 od BHA Software, B`s Clip pre paketový zápis, B`s DVD pre autorizáciu DVD filmov movies a prehrávač WinDVD 4 vytvorený u firmy InterVideo. V prípade vášho záujmu sa dá zakúpiť cenu tesne pod hranicou 500 USD.
Stručný prehľad DVD formátov
Ak si odmyslíme ešte len vyvíjané a testované technológie ako BlueRay, na trhu dominujú formáty dvoch konzorcií DVD Forum a DVD+RW Alliance.
DVD Forum
DVD-R: Ide o zapisovateľný formát vhodný pre archiváciu dát, nahrávanie videa, médiá sú relatívne lacné. Formát sa môže pochváliť kompatibilitou s približne 85 percentami dnešných prehrávačov a mechaník DVD-RW: Formát umožňuje prepísať obsah disku 1000x. Vhodné pre zálohovanie, DVR, filmy. Menšou nevýhodou formátu je fakt, že vo väčšine napaľovačiek je zápis dát o polovicu pomalší než pri DVD+RW. Je kompatibilný so 65 percentami zariadení. DVD-RAM: Tento formát má momentálne najmenšie zastúpenie na trhu. Umožňuje síce prepisovať až 100 000x, no rýchlosti zápisu sú oveľa nižšie než u konkurentov.
DVD+RW Alliance
DVD+R: Zapisovateľný formát (len 1x). Popis formátu je analogický ako v prípade DVD-R.
DVD+RW: Formát dovoľuje prepisovať obsah 1000x. Z užívateľského hľadiska je výhodný pre zálohovanie, filmy aj DVR. Ponúka kompatibilitu so 65 percentami mechaník resp. prehrávačov.
Napaľovať DVD alebo CD?
Napriek príchodu napaľovačiek schopných pracovať s väčšinou dostupných formátov,
CD-RW mechaniky pravdepodobne len tak skoro za DVD napaľovačky nevymeníme. Dôvody sú hneď dva: zapisovanie na DVD je stále dosť pomalé, naproti tomu dnes sú bežným štandardom 32x aj viac rýchlostné CD-RW mechaniky. Druhým aspektom je cena. 500 USD v prípade modelu od LG v prepočte na našu menu znamená cca 22 000 SK. Nová CD napaľovačka sa dá zakúpiť za pár tisíc korún. Aj z tohto dôvodu bude u užívateľov naďalej dominovať napaľovanie na CD, aj keď médiá poskytujú oveľa nižšiu kapacitu. Ich ceny sú však relatívne nízke...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.